Istenhegyi Magánklinika: múlt, jelen és jövő – Interjú Dr Rudas Lászlóval

Dr Rudas László, az Istenhegyi Magánklinika többségi tulajdonosa geológusként kezdte pályafutását, majd a miskolci NME-n és a budapesti BME-n szerzett mérnöki diplomát. Ezt követően a budapesti Marx Károly Közgazdasági Egyetemen doktorált. Az egészségüggyel már a rendszerváltás előtt kapcsolatba került, amikor Ausztriában alapított, azóta is működő családi vállalkozásuk kórházi informatikai szolgáltatóként több mint 5000 férőhelynyi egészségügyi intézmény számára biztosította az informatikai hátteret. Dr Rudas Lászlót az Istenhegyi Magánklinika eddigi fejlődéséről és jövővel kapcsolatos elképzeléseiről kérdeztük.

Dr Rudas LászlóEgészségügyi informatikai szolgáltatóból végül mikor és hogyan vált magánklinika tulajdonossá?

Az Istenhegyi Magánklinika Zrt.-t már több mint 30 éve, mérnök-közgazdászként alapítottam, méghozzá személyes indíttatásból. Az akkor 18 éves kislányom betegségét ugyanis hosszas erőfeszítések árán, számos egészségügyi intézményt és osztályt végiglátogatva sem tudták diagnosztizálni, így végül elkezdtem megkeresni és magam köré gyűjteni a leghozzáértőbb szakembereket, orvosokat, genetikusokat. Segítségükkel előbb a diagnosztika, majd a gyógyítás is sikerrel járt, amiért nagyon hálás voltam nekik és vagyok a mai napig.

Meg akartam találni a módját annak, hogy én is segíthessek nekik megfelelő környezetet teremteni az egészségügyi vállalkozásukhoz, magánpraxisuk kialakításához. Így született az Istenhegyi Magánklinika, amely elsőként diagnosztikával, prevencióval és ambuláns szűrésekkel foglalkozott.

Később, már tulajdonostársammal, dr Kollár Mihállyal, az un. „egynapos sebészet” céljára létrehoztuk a speciális eszközökkel, technikákkal, laparoszkópiával és hightech megoldásokkal felszerelt sebészeti műtőt és a fekvőrészleget.

Néhány évvel ezelőtt tapasztalnunk kellett, hogy a lassú organikus fejlődés az igencsak tőkeerős multinacionális szolgáltatókat is felvonultató piaci versenyhelyzetben lényegében folyamatos pozícióvesztést jelent, ezért az expanzió mellett döntöttünk.

Hosszas egyeztetést követően megvásároltuk a Telki Kórház Kft. budapesti szakrendelőjét, a Medicina Egészségközpontot, melynek eredményeképpen számos szakorvosi rendeléssel, továbbá röntgennel és mammográfiával bővültünk.

Ezt követően szükségét éreztük annak is, hogy egy jó nevű országos, nagy rendszerhez kapcsolódjunk, hiszen egy un. „sziget” klinikaként a lehetőségeink korlátozottabbak, míg egy nagy hálózathoz kapcsolódva támogathatjuk egymás működését, kölcsönösen előnyt kovácsolva az együttműködésből.

Tervünk hamarosan valóra vált, sikeresen megállapodtunk a TritonLife-fal egy viszonylag nagy függetlenséget is biztosító együttműködésben, amely eredményeképpen ma a Tritonlife rendszeréhez kapcsolódva, de továbbra is önállóan működik az Istenhegyi Magánklinika.

És ha jól értesültem, akkor a nemrégiben megnyílt  Andor utcai ortopéd centrum, a St. Sebastian Physio Center is a klinika érdekkörébe tartozik. 

Annyiban mindenképpen, hogy a tulajdonosi körhöz tartozó Andor utcai irodaházban működik, de nevezzük inkább együttműködésnek. Több évtizedes organikus fejlődés után ugyanis úgy döntöttünk, hogy új irányokba is elkezdünk építkezni, és együttműködő partnereket keresünk olyan szolgáltatások terén, ahol mi nem építettünk ki önálló praxist.

Így vettük fel a palettára a gyermekpszichiátriát és -pszichológiát, hiszen azt látjuk környezetünkben, ismeretségi körünkben, hogy a gyerekek és fiatalkorúak pszichés fejlődésére nagyon erős hatással van a digitális világ, és ez gyakran komoly problémákhoz vezet, amit a szülők és az iskolai pedagógusok önerőből sok esetben nem tudnak kezelni, főleg nem megoldani. Szintén maradandó negatív következményei vannak a Covid-járvány okozta bezártságnak.

Az Istenhegyi Magánklinika területéhez kapcsolódó 5. épületblokkunkban, közel 600 nm-en kezdte működését az Istenhegyi Élményklinika, ahol egy Magyarországon még újszerűnek számító csoportos élményterápiával kívánjuk a fiatal pácienseink életét visszahozni egy, a család számára élhetőbb kerékvágásba.

Hazánkban megoldatlan a mozgásszervi rehabilitáció kérdése is. A cégcsoport másik ingatlanában, az Andor utcai épületünkben helyet adtunk egy ortopéd ellátással és rehabilitációval foglalkozó partnervállalkozásnak. A St. Sebastian Physio Center az Istenhegyi Klinika ortopéd járóbeteg szakrendelését egészíti ki speciális kezelésekkel. Ugyanitt megnyílik a közeljövőben egy ortopédiai segédeszköz bemutatóterem is.

Vannak esetleg további tervek is a közeljövőre vonatkozólag, vagy jelenleg minden figyelmet lekötnek ezek az új vállalkozások és kapcsolatok?

A kérdés jogos, de az az igazság, hogy nem tudok sokáig megülni a babérjaimon. Így általában még be sem fejezem az egyik projektet, de már a következőn gondolkozom. Terveim között szerepel, hogy az egyik vidéki ingatlanunkban, a bükkszéki Salvus forrás melletti Salvus Gyógyhotelben egy rehabilitációs központot hozunk létre, ahol már nem csak ortopéd, hanem más típusú rehabilitációval is foglalkozunk, hiszen rengeteg neurológiai vagy kardiológiai beteg igényel az akut ellátás után tartós utógondozást.

Ezzel párhuzamosan, szintén az Andor utcai épületünkben teret kívánunk adni a „Steps robotika” rehabilitációnak is, amely a mai hightech robot technológiát alkalmazza a stroke-ban, balesetben megsérült és tartósan károsodott betegek ismételt munkaképessé, életképessé tételében.

Ezek nagyon izgalmas új kihívások, sok sikert és jó egészséget kívánok a megvalósításukhoz, és köszönöm az interjút!

Megosztás

Go to Top