Fókuszban az árazás és a finanszírozás: mennyit kell fizetni a kikerülhetetlen magánegészségügyi szolgáltatásokért és miből, hogyan tudják ezt kifizetni a páciensek?
A TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben című kiadvány a harminc fős lista publikálása mellett idén is megvizsgálja a szektor legégetőbb problémáit.
Többek között tüzetesen körbejárja, hogy a recessziós gazdasági környezet mit eredményez a magánkórházakban, a páciensek egyáltalán hogyan képesek megfizetni a magánellátást. Az idei magazin kiemelt témája még a tömegeket érintő ortopédiai protézisműtétek helyzete. A TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben kiadvány célja, hogy átfogóan mutassa be a nagyközönségnek és a szakmának a magyar magánegészségügyet, rálátást adjon az aktuális trendekre, a változások hátterére és azokra a döntéshozó, nagy befolyású emberekre, akik a folyamatokat irányítják.
Lengyel Lívia főszerkesztő kiemelte: “Bár iparági szakértőként már másfél évtizede dolgozom a piaci folyamatok megértésén és előrejelzésén, a tavalyi, első Top30kiadványunk fogadtatása még engem is meglepett. A toplista publikálásán kívül, a szakmai tartalmakra adott elismerő visszajelzések óriási lendületet adtak a csapatunknak, megerősítették, hogy – a Top30 lista összeállítása mellett – idén is meg kell vizsgálnunk a legforróbb témákat. Egy évvel ezelőtt, az energiaárak robbanása miatt, az iparági vezetők úgy összegezték várakozásaikat, hogy nehéz ősz elé nézünk, de a magánegészségügyi szektor további növekedése várható, bár üteme lassul. Ehhez képest az látható, hogy a háztartások egészségre szánható tartalékai fogytán vannak, a magánegészségügyi szektor betegforgalma csökken, egyes intézményeknél komoly pénzügyi gondok jelentkeznek. Az idei kiadványunkban alaposan körbejárjuk a változások okait, a feladatokat, a célokat és a lehetséges megoldásokat – roppant izgalmas elemzések látnak napvilágot a szakma kiválóságaitól.”
A TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben kiadvány fókuszában a finanszírozás és az árazás áll, vagyis miből és mennyit kell fizetni a magánellátásért. Az elmúlt évben a gazdasági folyamatok jelentősen befolyásolták a piaci eredményeket. Ebben szerepet játszott az is, hogy tavaly ősszel a magánszolgáltatók – az infláció, valamint az árfolyamváltozások miatt – 25-30%-os áremelést hajtottak végre. A páciensek központi kérdése, hogy miként találnak ellátást és azt hogyan tudják kifizetni; míg a kórházak vezetői arra törekednek hogy fenntartható maradjon a vállalkozásuk. Jelenleg a vezető kérdés, hogy meddig lehet még emelni az árakat, mit bírnak el a páciensek, mit bír el a csökkenő betegszámnál a versenytársi környezet? A Top30 kiadvány vezérigazgatói körkérdésben szólaltatja meg a hazai piac öt topvezetőjét a gazdasági kihívásokról: számolnak-e nagyobb visszaeséssel, van-e elég páciens a rendeléseken, műtőben.
Magyarországon a lakosság igen magas arányban zsebből fizeti a magánegészségügyi szolgáltatásokat, megfigyelhető, a háztartások egészségre szánt lehetőségei csökkentek. Ezért minden eddiginél jobban előtérbe került a finanszírozás kérdése: hogyan és miből fizetik a páciensek a szolgáltatásokat? Az intézményvezetőket és szakértőket megszólaltatva a Top30 kiadvány elsősorban arra keresi a választ, hogy van-e finanszírozási gátja a piac stabilizációjának, ha már jelenleg a növekedés nem realitás. A látható finanszírozási hiányra reagálva, az egészségpénztári és egészségbiztosítási lehetőség mellett, egyes szolgáltatóknál már a részletfizetést is bevezették. Mindemellett az utóbbi években jellemzővé vált, hogy minden ötödik páciens nem jelenik meg a lefoglalt vizsgálaton. Ez a tendencia a hónap utolsó – anyagi lehetőségekben szűkösebb – hetében a legintenzívebb. A folyamatokra válaszként megjelent a szektorban a dinamikus árazás, illetve a bankkártyás időpontfoglalás is.
A tavalyi hatalmas siker után az idei TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben című kiadvány újra közzéteszi azoknak a személyeknek a listáját, akik jelenleg a legnagyobb hatással bírnak a szektorra, legyenek azok kórházigazgatók, orvosok, szakértők vagy egészségpolitikusok. Az Istenhegyi Magánklinika ügyvezető igazgatója, Dr Kollár Mihály – tavalyhoz hasonlóan – idén is bekerült a TOP30-ba.
A teljes lista ABC rendben
- Bartók János (UNION Biztosító)
- Dr. Babai László (Prima Medica Egészségközponto
k) - Dr. Börzsei-Knoll Veronika (Emineo Magánkórház)
- Dr. Csermely Gyula (RMC Clinics)
- Dr. Csernavölgyi István (Budai Egészségközpont)
- Dr. Fábián Lajos (TritonLife Csoport)
- Fábián Gergely (TritonLife Csoport)
- Gurney Anita (Duna Medical Center)
- Haraszti Péter (TritonLife Csoport)
- Dr. Hupuczi Petronella (Maternity Magánklinika)
- Dr. Karai Gábor (Teleadoc)
- Dr. Kirschner András (Swiss Medical)
- Dr. Kollár Mihály (Istenhegyi Magánklinika)
- Kovács Antal (Doktor24 Csoport – Da Vinci Magánklinika)
- Kovács Tamás Attila (OTP Egészségpénztár)
- Lancz Róbert (Doktor24 Csoport)
- Leitner György (RMC Clinics)
- Lévai Richárd (Synlab)
- Dr. Mári Róbert (Wáberer Medical Center)
- Dr. Papik Kornél (Dr. Rose Magánkórház)
- Dr. Rékassy Balázs
- Schaub Erika (Generali Biztosító)
- Dr. Sinkó Eszter (Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ)
- Dr. Skorán Ottó (Doktor24 Csoport)
- Straub Fanni (FoglaljOrvost.hu)
- Dr. Szócska Miklós (Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ)
- Dr. Szőnyi György (G1 Intézet)
- Dr. Váradi Péter (Prémium Egészségpénztár)
- Dr. Vasas István (Kardirex Egészségügyi Központ)
- Dr. Végh Attila