Több mint két évtizedes gyógyítási tapasztalattal rendelkezik klinikánk kardiológus szakorvosa, dr. Trummer Zsófia, aki a kardiológia mellett belgyógyász és diabetológus szakvizsgával is rendelkezik. Az Istenhegyi Klinika rendelésein elsősorban szív- és érrendszeri szűrővizsgálatokat végez, emellett komoly tapasztalattal rendelkezik a koszorúér-betegség, a pangásos szívelégtelenség és a szívritmuszavarok konzervatív terápiájában is.

Trummer Zsófia 2001-ben végzett a budapesti Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán, és eredeti elképzelése szerint neonatológus szakorvosként, vagyis az intenzív osztályon újszülöttekkel foglalkozó szakemberként képzelte el a pályáját. Végül inkább a belgyógyászatot választotta, mert ez egy átfogó, több területet felülelő orvosi terület. Az egyetem után a budapesti Szent Ferenc Kórházba ment dolgozni, ami egy kis, családias hangulatú intézmény, ahol akkor aktív kardiológiai szakellátás is volt: „Itt kezdtem alaposabban megismerkedni a kardiológiával, ami oda vezetett, hogy a belgyógyászatot követően később kardiológiából is szakvizsgát tettem” – mondja dr. Trummer Zsófia.

„A gyermekeim születését követően már nem maradtam a kórházban, azóta a magánszektorban dolgozok, felhasználva mindazt a tapasztalatot, amit a Szent Ferenc Kórházban jóval több mint tíz év alatt szereztem.”

Specialitások a kardiológián belül

A gyógyítással foglalkozó szakemberekre általában jellemző, hogy az általános szakmájukon belül van néhány kiemelt érdeklődési területük is. Dr. Trummer Zsófiánál az egyik ilyen terület a szívelégtelenség: a szívfunkció károsodása miatt a szív ilyenkor nem tudja a szervezet működéséhez szükséges vérellátást megfelelően biztosítani, és mivel általában krónikus betegségről van szó, a legtöbbször élethosszig tartó kezelésre van szükség.

„A Szent Ferenc Kórházban nagyon sok elsősorban krónikus szívelégtelenséggel küzdő beteget gyógyítottunk. Többször előfordult az is, hogy gondos team munkával végstádiumú páciensek esetében is minőségi évekkel tudtuk a beteg életét meghosszabbítani, ami mindenképp egy nagyon komoly eredmény. A szívelégtelenség mellett a szívkoszorúér-betegség megelőzésével és a gyógyszeres úton történő kezelés területével foglalkoztam. Kifejezetten szerettem ebben a kórházban dolgozni, sokat fejlődtem ezekben az években szakmailag” – mondja pályája ezen időszakáról dr. Trummer Zsófia.

Miért fontosak a szűrővizsgálatok?

Az Istenhegyi Klinikára is jelentkezhetnek olyan páciensek, akiknek valamilyen, már fennálló szívpanaszuk van, az intézet azonban főként a komolyabb problémák megelőzésére szolgáló szűrővizsgálatokra helyezi a hangsúlyt.

A rendszeresen elvégzett szűrővizsgálatok közé tartozik a szakorvosi vizsgálattal kiegészített terheléses EKG és a szívultrahang, valamint a 24 órás vérnyomásmérés, az ABPM. Ezekkel a vizsgálatokkal olyan eltérésekre derülhet fény, amelyek a későbbiekben enyhébb vagy súlyosabb szívbetegségekhez vezethetnek. A szívultrahanggal például megvizsgálható a szív szerkezeti felépítése, a szívüregek mérete, a véráramlás iránya és sebessége, megismerhető továbbá a szívbillentyűk működése, záródása és funkcionális zavarai, és észrevehetőek a szívben keletkezett folyadékgyülemek, az infarktus utáni szövetelhalások, hegesedések és vérrögök is.

„A klinikán végzett rutin szűrővizsgálatokkal már sok alkalommal azonosítottunk szívelégtelenséget, különféle szívbillentyű-betegségeket és szívkoszorúér-betegséget is. Mindenképp érdemes igénybe venni ezeket a vizsgálatokat akkor, ha valakinek szívbetegségre utaló panaszai vannak jelen, vagy ha rizikófaktorokkal rendelkezik, mint például a családban előforduló korai életkorban bekövetkezett szívinfarktus vagy magas koleszterinszint. A szűrővizsgálatok célja, hogy még a betegség kialakulása előtt (primer prevenció) vagy a betegség korai stádiumában (szekunder prevenció) kerüljenek felismerésre a kóros elváltozások és így időben közbe tudunk avatkozni. Javasolt a szűrés akkor is, ha például valakinek magas a vérnyomása, elhízott és keveset mozog, esetleg még dohányzik is. Ilyenkor mindenképp életmódváltoztatást is javaslunk, és ennek kivitelezésében szakmai segítséget is nyújtunk” – mondja a szakember.

Időben felismerve a problémák nagy része kezelhető

Az orvoslásban általános alapelv, hogy minél később kerül felismerésre egy probléma, jellemzően annál nehezebb hatékonyan kezelni.

„A szívbetegségekre is igaz, hogy amikor még tünetmentes állapotban ismerünk fel egy-egy elváltozást, akkor jó esélyünk van rá, hogy megakadályozzuk a kóros folyamatok előrehaladását. Az én szakterületem a gyógyszeres kezelések beállítása, az esetek nagy részében ez elegendő is ahhoz, hogy megelőzzük a későbbi komolyabb panaszokat.”

Azonnali on-line időpont foglalás

Dr Trummer Zsófia