Diabetológia
A cukorbetegség egy életen át tartó betegség, melynek okozója a szénhidrát-anyagcserében és más élettani folyamatokban nélkülözhetetlen inzulin hiánya. A diabetológia a cukorbetegség klinikai tudománya, annak azonosítása, kezelése és nyomon követése.
Az inzulin teljes hiánya a gyermekkori cukorbetegséget jellemzi. A felnőttkori cukorbetegségben az inzulin nem hat megfelelően, termelésének fokozott igénye kimeríti az inzulint termelő sejteket, és végső soron itt is bekövetkezik a teljes inzulinhiány. A gyermekkori állapot megoldása az azonnali inzulinadás, a felnőttkor cukorbetegség tablettás kezelést is lehetővé tesz.
A kezelés célja az emelkedett vércukorszint normalizálása, természetesen a túlzottan alacsony értékek elkerülésével. A tartósan magasabb vércukorszint felelős a cukorbetegség szövődményeiért, elsősorban a vaksághoz vezető szem-, a veseelégtelenségig fajuló vese- és az idegrendszeri problémákért.
A kezelés lényeges eleme a megfelelő életmód kialakítása (fizikai aktivitás, diéta), a tablettás kezelés elindítása, formájának meghatározása, az inzulinkezelés bevezetése és vezérlése. Mindezt úgy kell tennünk, hogy a beteg életminősége a lehető legkevésbé romoljon, élettevékenységét, napi munkáját végezhesse.
A cukorbetegséget gyakran kísérő elhízás, magas vérnyomás, és az emelkedett vérzsír-értékek komplex kezelést igényelnek. A cukorbetegség kezelésében ezért általában multidiszciplináris csapat vesz részt.
Mi történik a diabetológia szakrendelésen első látogatásakor?
Első lépés a kórelőzmények feltárása. A diabetológus részletesen rákérdez az Ön cukorbetegséggel kapcsolatos problémáira:
- Jelenlegi tünetei
- A betegség időtartama
- A cukorbetegség szövődményei
- Az eddigi leletei
- Egyéb betegségek, gyógyszerek, allergiák, stb.
Ezek után a diabetológus általános vizsgálatot végez, és különösen a cukorbetegséggel kapcsolatos szövődmények keresésére fog összpontosítani. Ezek általában a szív- és érrendszert (szív és erek), a szemet (retina erek), a vesét és az idegeket érintik.