Medicina Egészségközpont

Pajzsmirigy problémák meddőség esetén

A Klasszik rádió 92.1 Otthonról hoztam rovatának vendége volt Dr Balogh Illés, nőgyógyász-endokrinológus, aki a házigazda Bálint Edinával a meddőség hátterében meghúzódó pajzsmirigy problémákról és a pajzsmirigy egyéb betegségeiről beszélgetett

Pajzsmirigy problémák a meddőség hátterében – Leirat

B.E.: Dr Balogh Illés nőgyógyász és endokrinológus a vendégem. A pajzsmirigyről egyáltalán a pajzsmirigy problémákról nagyon sokat lehet hallani, hol túlműködik, hol alulműködik, nem is tudom, van-e olyan, hogy valami normális, de biztos azért van. Hogyan függ össze például a pajzsmirigy alulműködés akár a teherbeesési problémákkal, a meddőséggel.

B.I.: – Hát azért jó hírem van, hogy a pajzsmirigy általában jól működik.

B.E.:  – Nagyon jó, hogy ezt mondod. De akkor miért hallani róla ennyit?

B.I.:  – Hát amikor valamilyen panasza van valakinek és vizsgáljuk, akkor gyakran van a háttérben pajzsmirigy probléma, alulműködés vagy túlműködés vagy valamilyen pajzsmirigygyulladás, főleg hogyha a nyakon gombóc érzés van nyeléskor, akkor mindenféle vizsgálatnak az elvégzése indokolt. A meddőség kivizsgálásának része a pajzsmirigy funkcionális működésének a tesztelése. És hogyha ezt megvizsgáljuk, akkor tulajdonképpen a meddőség kockázatának a csökkentése érdekében nagyon gyakran be is avatkozunk, még akkor is, hogyha egyébként a pajzsmirigy működését nem látjuk olyan tragikusnak, de a női oldal esetében a pajzsmirigy hormonnal való túlkínálás, az a fertilitást, tehát a termékenyítő képesség javulását eredményezi. Ezért még olyankor is be szoktunk avatkozni, amikor még talán jó lehet a pajzsmirigy működése és egy átlagembernél nem avatkoznánk be, ha nem az lenne a cél, hogy terhes legyen.

B.E.:  – Most eszembe jutott, hogy az ember nem nagyon kommunikálja azt a külvilág felé, hogy milyen jó az én pajzsmirigyem. Tehát általában amikor valaki beszél róla, akkor ott valami probléma van.

B.I.: – Igen.

B.E.: – És lehet, hogy ezt halljuk meg. Az előbb kihangsúlyoztad, hogy női oldalról. Ez mit jelent, hogy van különbség a férfiak és a nők pajzsmirigy kezelésében?

B.I.: – Igen, tehát hogyha a terhesség a cél, akkor a pajzsmirigy hormonnal való túlkínálat bizonyos mértékű túlkínálat, nem extrém mértékű.

B.E.:  – Ez nem okoz panaszokat?

B.I.: – Azért mondom, hogy bizonyos mértékű, tehát nem extrém mértékű, nem olyat, ami tüneteket okoz, hanem csak a pajzsmirigy működését szabályozó TSH hormon szintjét próbáljuk egy bizonyos mértékig szabályozni, és ezzel igazolni azt, hogy van megfelelő mennyiségű pajzsmirigyhormon a szervezetben, mert az a működéshez segítséget ad.

B.E.: – Ha valakinek nem célja éppen a teherbeesés, akkor mire érdemes odafigyelni? Mert ugye meddőségkivizsgálásnál ezt vizsgáljátok automatikusan.

B.I.: – Igen.

B.E.: – De milyen tünetekkel jár például a pajzsmirigy alulműködés?

B.I.: – Nagyon hasonló az inzulinrezisztenciához, tehát egy energiaszintcsökkenés, egy fáradékonyság, egy rosszabb bélműködés, székrekedés, hajtöredezés, bőrszárazság, enerváltság, körömtöredezés, tehát olyan típusú tünetek, amik az inzulinrezisztenciához hasonlóak, többletsúly kialakulása. Ezen tünetek esetében szoktuk vizsgálni, de az a jó hírem, hogy minden rutin laborvizsgálatnak része a pajzsmirigyhormon TSH szűrése, tehát akár egy háziorvos az éves szűrővizsgálat során megállapítja azt, hogy ott rendben van-e minden, van-e teendő vagy nincs.

B.E.:  – És elég jól kezelhető, úgy tudom.

B.I.: – Hogyne. Igen.

B.E.: – És mi a helyzet a göbökkel?

B.I.: – Ugye nem göbökkel születtünk, tehát valami történt az idők során, amitől ez a göbösödés kialakult. Az esetek nagyobb részében valamilyen gyulladás maradványai ezek a göbök, … vagy lehetnek pajzsmirigyhormontermelő, úgynevezett forró göbök is. Ezeknek a göböknek tulajdonképpen a méretkontrollja a fontos, ha nem funkcionális göb, tehát ha nem hormontermelő göbről van szó. Azért kell figyelni a mérettel a pajzsmirigy göböknek az alakulását, mert ritkán … van rosszindulatú elfajulás. Úgyhogy ha valakinek ilyen pajzsmirigy göbei vannak, akkor a méretkontroll évente egy ultrahang vizsgálattal indokolt.

B.E.:  – A göbök kialakulása összefügghet a meddőséggel?

B.I.:  – Nem. Ez egy párhuzamos dolog, tehát a pajzsmirigygöbök azok kialakulhatnak anélkül is, hogy valaki meddő lenne, meg férfiakon is kialakulhatnak. … Pajzsmirigy gyulladás például akkor is kialakulhat, hogyha valamilyen speciális torokvírus fertőzés van, ami átterjed a pajzsmirigyre, vagy valamilyen autoimmun folyamatot indít be egy korábbi vírusfertőzés, de az oltásnak vagy a Covidnak is van szerepe abban, hogy fellobbantson egy ilyen lappangó, esetleg nyugvóponton levő gyulladást, ami aztán panaszt is okoz.

B.E.: – Igen, ez már kiderült?

B.E.: – Igen.

B.E.:  – Úgy értettem az előbb, hogy a göbök kialakulásának a hátterében lehet-e meddőség, tehát úgy, ahogy a pajzsmirigy alulműködés esetében?

B.I.: – Nem. Ez a két folyamat, ez külön van, a göbök kialakulása és a meddőség így szoros összefüggést nem mutat.

B.E.:  – Hát ez a szerencse. Nem?

B.I.: – Hát attól függ, hogy hogy nézzük meg, például az autoimmun gyulladások, a Hasimoto gyulladás, az a terhesség alatt lényegesen javulni szokott, a paraméterek javulnak, tehát a göbösödés kockázata csökken, úgyhogy ha valakinek ilyen gyulladási hajlama van, akkor ajánlom, hogy legyen minél többször terhes, mert az nagyon sokat segít.

B.E.:  – Tessék, megvan a megoldás. Köszönöm szépen. Dr. Balogh Illés nőgyógyász és endokrinológus volt a vendégem.

Megosztás

Áraink

Endokrinológia szakorvosi vizsgálat38.000 Ft
Endokrinológia szakorvosi kontroll35.000 Ft
Endokrinológia távkonzultáció38.000 Ft
Endokrinológia távkonzultáció kontroll35.000 Ft
Receptírás4.000 Ft
VizsgálatokEmésztőrendszeriPajzsmirigy
Labor (Nagyrutin)*
széklet weber
Labor ( CRP, triglicerid, koleszterin, LDL, HDL,)
Labor: Pajzsmirigy panel T3,T4, TSH, anti-TPO
Hasi UH
Pajzsmirigy UH
Gasztroenterológia
Endokrinológia szakorvosi vizsgálat
ÁR80.000 Ft80.000 Ft
Go to Top