Az alvási légzéskimaradás agykárosodást okozhat

Az alvási apnoe, más néven alvási légzéskimaradás, egy gyakori, de sokszor aluldiagnosztizált alvászavar, amely komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Egy új, nagyszabású amerikai kutatás eredményei arra hívják fel a figyelmet, hogy ez a probléma nem csak az éjszakai pihenésünket zavarhatja meg, de hosszú távon az agyunk egészségét is veszélyeztetheti.

Mi az az alvási apnoé?

Az alvási apnoé során a légzés alvás közben többször is kimarad vagy felületessé válik. Ennek leggyakoribb tünetei közé tartozik a hangos horkolás, a légzés hirtelen megszakadása, majd levegő után kapkodás vagy horkantás. Bár ezek a tünetek ijesztőnek tűnhetnek, sokan nincsenek is tudatában annak, hogy szenvednek tőlük, hiszen alvás közben történnek.

Az új kutatás eredményei

A Boston Medical Center neurológiai osztályának kutatói, Dr. Dominique Low vezetésével, egy átfogó vizsgálatot végeztek az Egyesült Államokban, amelynek eredményeit hamarosan bemutatják az Amerikai Neurológiai Akadémia (AAN) 2024-es éves konferenciáján. A tanulmány több mint 4000 felnőtt adatait elemezte, akik részt vettek a 2017-2018-as Nemzeti Egészségügyi és Táplálkozási Vizsgálatban.

A kutatók megdöbbentő összefüggést találtak az alvási apnoé tünetei és a kognitív problémák között. Azok a résztvevők, akik alvás közben horkolásról, légzéskimaradásról vagy levegő után kapkodásról számoltak be, körülbelül 50%-kal nagyobb valószínűséggel tapasztaltak kognitív és memóriaproblémákat, mint azok, akiknél nem jelentkeztek ilyen tünetek.

Milyen kognitív problémákat okozhat a légzéskimaradás?

A vizsgálat során a résztvevőket megkérdezték olyan tünetekről, mint:

  • Memóriaproblémák
  • Zavarodottsági időszakok
  • Koncentrációs nehézségek
  • Döntéshozatali problémák

Azok közül, akik alvási apnoé tünetekről számoltak be, 33% tapasztalt ilyen jellegű kognitív problémákat, szemben a tünetmentes csoport 20%-ával.

Mi állhat a háttérben?

Bár a kutatás nem tudott ok-okozati összefüggést megállapítani, a szakértők szerint az alvási apnoé több módon is károsíthatja az agyat. Az ismétlődő légzéskimaradások oxigénhiányos állapotot idézhetnek elő, ami hosszú távon károsíthatja az agyszövetet. Emellett az alvás minőségének romlása is negatívan befolyásolhatja az agy regenerálódási és memóriarögzítési folyamatait.

Mit tehetünk?

Dr. Low hangsúlyozza, hogy ezek az eredmények rávilágítanak arra, mennyire fontos az alvási apnoé korai felismerése és kezelése.

A klinikusok számára ezek az eredmények azt sugallják, hogy érdemes megfontolni az alvási apnoét mint lehetséges hozzájáruló vagy súlyosbító tényezőt azoknál az egyéneknél, akik memória- vagy kognitív problémákat tapasztalnak” – mondta a szakember.

Az alvási apnoé kezelése nem csak az alvás minőségét javíthatja, de potenciálisan csökkentheti a kognitív problémák kockázatát is. A kezelési lehetőségek között szerepelhet a CPAP (folyamatos pozitív légúti nyomás) készülék használata, életmódbeli változtatások, illetőleg a horkolás sebészi vagy lézersebészeti kezelése.

NightLase® lézeres horkolásgátló kezelés az Istenhegyi Magánklinikán

Klinikánkon évek óta sikeresen alkalmazzuk a NightLase® terápiát a horkolás és a vele együttjáró alvási légzéskimaradás egyes eseteinek kezelésére. Ha többet szeretne megtudni a kezelésről, az alábbi tájékoztatót ajánljuk figyelmébe:

NightLase® lézeres horkolásgátló terápia

Korlátok és jövőbeli kutatások

Fontos megjegyezni, hogy a tanulmánynak vannak korlátai. Az adatok önbevalláson alapulnak, és egyetlen felmérésből származnak. Dr. Matthew Pase, a Monash Egyetem Turner Agy- és Mentális Egészség Intézetének kutatója szerint azonban ezek az eredmények összhangban vannak korábbi kutatásokkal, amelyek szintén összefüggést találtak az obstruktív alvási apnoé és a kognitív funkciók között.

A jövőben további kutatásokra van szükség annak megállapítására, hogy az alvási apnoé kezelése csökkentheti-e a kognitív károsodás kockázatát. Addig is, a szakértők azt javasolják, hogy aki alvási problémákat vagy napközbeni fáradtságot tapasztal, forduljon orvoshoz, és vegye komolyan az alvás minőségét.

Összességében ez a kutatás újabb bizonyítékot szolgáltat arra, hogy az egészséges alvás kulcsfontosságú az optimális agyi egészség szempontjából. Az alvási apnoé felismerése és kezelése nem csak a pihenésünket javíthatja, de hosszú távon hozzájárulhat kognitív képességeink megőrzéséhez is.

Forrás: Medscape.com

Megosztás

Áraink

Szakorvosi vizsgálat33.000 Ft
Szakorvosi kontroll27.000 Ft

A feltüntetett műtéti árak tartalmazzák az aneszteziológus szakorvos díját és az ápolási díjat is.

Torokmandula műtét Bizact elektrosebészeti ollóval
Bizat tonsillectomia
690.000 Ft
Torokmandula műtét Bizact elektrosebészeti ollóval + orrmandula műtét
Bizact tonsillectomia + hagyományos orrmandulaműtét
790.000 Ft
Orrmandula műtét490.000 Ft
Endoscopos arcüreg műtét (FESS)595.000 Ft
Endoscopos orrsövény műtét595.000 Ft
Orrpolyp műtét595.000 Ft
Orrsövény + Orrpolyp műtét615.000 Ft
Mucotomia (orrkagyló műtét)375.000 Ft
Synechia (szétválasztás)355.000 Ft
Szövettan15.000 Ft /db
Horkolásgátlás konzultáció és kivizsgálás33.000 Ft
NightLase® lézeres horkolásgátló terápia (3 lézeres kezelés)350.000 Ft
NightLase® lézeres horkolásgátló terápia (4 lézeres kezelés)410.000 Ft
NightLase® lézeres horkolásgátló terápia (5 lézeres kezelés)470.000 Ft
NightLase® lézeres horkolásgátló kezelés (egyedi kezelés, terápiát követően)60.000 Ft
Go to Top