PRP-kezelés
A PRP-kezelés (Platelet Rich Plasma – trombocitadús plazma) során beteg saját véréből veszünk le egy kis mennyiséget, majd ezt egy speciális eljárással feldolgozzuk, hogy elkülönítsük belőle a vérlemezkékben gazdag plazmát. A kezelés lényege, hogy a beteg saját véréből kinyert, vérlemezkékben (trombocitákban) gazdag plazmát juttatunk vissza a kezelendő területre – például ízületbe, ín vagy szalag mellé, melyek célzottan aktiválják a fájdalom csillapítását, a gyulladás mérséklését, a szöveti regenerációt eredményezve a mozgástaromány és a funkció javulását.
Milyen problémák kezelésére alkalmas a PRP-terápia?
A PRP-kezelés a teljesség igénye nélkül az alábbi problémák kezelésében bizonyult hatékonynak, ortopédiai és sportorvosi indikációkban egyre szélesebb körben alkalmazzuk:
- Korai stádiumú ízületi kopás (pl. térd- vagy csípőartrózis
- Krónikus ín- és szalagsérülések (pl. teniszkönyök, Achilles-ín tendinopátia)
- Sportsérülések, túlerőltetéses panaszok (izom-, szalag-, ínsérülések)
- Egyes esetekben műtét utáni regeneráció támogatására is
A PRP-kezelés különösen hatékony lehet az ízületeket borító porcfelszínek sérülése, illetve a kezdeti porckopásos elváltozások, az artrózis kezelésében. Sok esetben a protézis beültetése a kezelés eredményessége következtében akár évekkel is elhalasztható.
Emellett a PRP-t sikeresen alkalmazzák professzionális sportolók sportsérüléseinek, ínhúzódások, ficamok kezelésében is. A kezelést a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) is engedélyezi.
A PRP kezelés menete
A PRP-kezelés egy ambuláns, járóbeteg ellátásban végezhető eljárás, amely összesen két megjelenést igényel a beteg részéről. A kezelés elvégzéséhez előzetes szakorvosi konzultációra van szükség. A konzultáción orvosunkkal áttekintik a kórelőzményt és a jelenleg is fennálló panaszokat, valamint megtörténik a fizikális vizsgálat. A páciens a konzultációra mindenképpen hozza magával korábbi képalkotó-, labor- és szakorvosi vizsgálatainak leleteit. Ezek hiányában a szakorvosunk képalkotó vizsgálatok, esetleg laborvizsgálatok elvégzését kérheti. Ha minden szükséges információ rendelkezésre áll, szakorvosunk a pácienssel közösen dönt a PRP-kezelés elvégzéséről.
Vérvétel és PRP-készítés
A kezelés első lépéseként a páciens könyökhajlati vénából steril körülmények között vért veszünk le. A pontos mennyiség függ a kezelendő terület méretétől és a kezelés céljától, de elmondható, hogy a levett vérmennyiség a véradáskor levett mennyiség töredéke (10-60 ml). Ezt követően a levett vért speciális centrifugában feldolgozzák, amelynek során kinyerik a trombocitákban leggazdagabb frakciót, vagyis a PRP-t (Platelet-Rich Plasma). Ez a folyamat körülbelül fél órát vesz igénybe.
PRP-injekció beadása
Végül a PRP-koncentrátumot injekció formájában visszajuttatják a sérült vagy beteg anatómiai régióba (pl. ízületbe, ín mellé). Az injekciózás nem fájdalommentes, de jegeléssel és enyhe fájdalomcsillapítással a kellemetlenségek enyhíthetők.
A teljes kezelés körülbelül egy órát vesz igénybe, és nem igényel kórházi tartózkodást.
A PRP kezelés összehasonlítása más terápiákkal
A PRP-kezelés az autológ sejtterápiák közé tartozik, ami azt jelenti, hogy a páciens saját sejtjeit, szöveteit használják fel a kezelés során. Ezzel szemben más terápiák, mint például a szteroidinjekciók, idegen anyagokat juttatnak a szervezetbe.
A PRP-kezelés előnye, hogy a saját vérből nyert trombocitákban gazdag plazma felhasználásával a szervezet természetes gyógyulási folyamatait serkenti. Így a kezelés kockázata minimális, és nem fenyeget a kilökődés veszélye sem.
Emellett a PRP-kezelés hatása tartósabb, mint a pl. szteroidinjekciók esetében, és a kezelés akár többször is megismételhető szükség esetén.
A PRP kezelés előnyei
A PRP-kezelés számos előnnyel rendelkezik a hagyományos kezelési módszerekhez képest:
Mellékhatásmentes
Mivel a páciens saját véréből nyert anyagokat használnak fel, a kezelés teljesen természetes és mellékhatásmentes, allergiás vagy immunreakció nem várható.
Gyógyszermentes
Természetes módszer a szöveti regeneráció elősegítésére.
Gyors
A PRP-kezelés ambuláns, járóbeteg ellátásban végezhető, és mindössze egy órát vesz igénybe.
Tartós
A PRP-kezelés hatása lassabban, de tartósabban jelentkezik, mint pl. a szteroidinjekciók esetében, de a javulás akár egy évig is eltarthat.
Többször ismételhető
Szükség esetén a PRP-kezelés többször is megismételhető, szemben a pl. szteroidinjekciókkal.
Növelhető komplexitású
Jól kombinálható más kezelési formákkal (pl. hyaluronsavas injekció, fizioterápia, fizikoterápia)
Sportolók számára is engedélyezett
A PRP-kezelést a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) is engedélyezi, így professzionális sportolók is alkalmazhatják.
Porckopás esetén is hatékony
A PRP-kezelés különösen hatékony lehet az ízületeket borító porcfelszínek sérülése, illetve a kezdeti porckopásos elváltozások kezelésében. Szintén alkalmazható a porcfelszínt ért műtéti beavatkozások utókezelésében, ha a cél az ízületi felszín mielőbbi regenerálódása.
Hogyan állapítható meg, hogy alkalmas vagyok-e PRP kezelésre?
A PRP-kezelés alkalmazhatóságát minden esetben szakorvosi konzultáció keretében kell meghatározni. A kezelés megkezdése előtt a következő lépések történnek:
- A szakorvos részletesen áttekinti a páciens kórelőzményét, panaszait, és fizikális vizsgálatot végez.
- Szakorvosi javaslat alapján ízületi ultrahang, röntgen vagy MRI vizsgálatra is sor kerülhet a kezelést megelőzően.
- A PRP-kezelés előtt szükséges lehet bizonyos laborvizsgálatok elvégzése is, hogy kizárjanak minden olyan állapotot, amely akadályozhatná a kezelés sikerességét.
A szakorvos a fenti vizsgálatok eredményei alapján dönti el, hogy a páciens alkalmas-e a PRP-kezelésre, és milyen típusú PRP-koncentrátum lenne a legmegfelelőbb az adott probléma kezelésére.
Ellenjavallatok
A PRP kezelés nem javasolt:
- aktív fertőzés,
- vérképzőszervi betegség,
- rosszindulatú daganatos megbetegedés,
- terhesség,
- véralvadásgátló terápia esetén (egyes esetekben egyéni elbírálás alapján lehetséges).
Mennyi idő után várható javulás a kezelést követően?
Bár bizonyos fokú javulás, enyhülés akár már a kezelést követő napon is jelentkezhet, a PRP-kezelés hatása lassabban, de tartósabban jelentkezik, mint pl. a szteroidinjekciók esetében. A javulás általában 4-8 hét után várható, az egyéni különbségek függvényében. A végeredmény nagyban függ a kezelés megkezdésekor fennálló állapottól, illetve attól, hogy a páciens mennyire követi az orvos utasításait a kezelést követően. A kezdeti 2-3 hétben ugyanis a kezelt ízület vagy testrész teljes tehermentesítése javasolt, majd ezt követően fokozatos, óvatos terhelés kezdhető meg, lehetőleg gyógytornász felügyelete mellett.
Mit várhatok a PRP kezeléstől hosszú távon?
A PRP-kezelés hosszú távú hatásai a következők lehetnek:
Az ízületi panaszok csökkenése vagy megszűnése
A kezelés hatására a porckopás, ízületi gyulladás és egyéb mozgásszervi problémák tünetei csökkenhetnek vagy akár teljesen megszűnhetnek.
Protézisműtét halasztása, életminőségjavulás
Sok esetben a PRP-kezelés eredményessége következtében az ízületi protézis beültetése évekkel is elhalasztható, de ha a páciens életkora miatt a halasztás nem célszerű, abban az esetben is a műtét előtti várakozási időben jelentős életminőség javulás érhető el. A PRP-kezelés hatása akár egy évig is eltarthat, így a páciens hosszú távú panaszmentességre számíthat.
Szükség esetén a PRP-kezelés többször is megismételhető, ami lehetővé teszi a hosszú távú tünetmentesség fenntartását. Természetesen az egyéni adottságok, a kezelt szerv kiindulási állapota nagyban befolyásolják a hosszú távú eredményeket. A szakorvos minden esetben részletesen tájékoztatja a pácienst a várható kimenetelről.
Milyen tényezőktől függ a PRP kezelés hatékonysága?
A PRP-kezelés hatékonyságát több tényező is befolyásolhatja:
A vérminta minősége
Fontos, hogy a vérvétel és a PRP-készítés folyamata standardizált és magas minőségű legyen, mivel a vérminta összetétele (trombociták, fehérvérsejtek aránya) nagyban befolyásolja a kezelés eredményességét.
A páciens életkora, egészségi állapota
Az életkor, a hidratáltság, a véralvadási paraméterek és egyéb egészségügyi tényezők mind hatással lehetnek a PRP-kezelés sikerességére. Fontos, hogy a PRP-kezelést a megfelelő időben végezzék el, amikor a szervezet még képes a regenerációra. Előrehaladott porckopás esetén a kezelés hatékonysága csökkenhet.
A kezelések száma
Egyes esetekben a PRP-kezelés megismétlése szükséges a kívánt eredmény eléréséhez. A szakorvos dönt arról, hogy hány alkalommal szükséges a kezelés elvégzése.
Rehabilitációs időszak
A PRP-kezelés után fontos a megfelelő rehabilitáció, gyógytorna, fokozatos terhelés, hogy a szervezetben végbe tudjanak menni a kezelés által indukált regenerációs folyamatok.
Hogyan kell felkészülni a PRP kezelésre?
Javasoljuk, hogy a kezelés napján a páciens sok folyadékot, lehetőleg szénsavmentes vizet fogyasszon, hogy a vérvétel folyamata minél gördülékenyebben menjen.
A kezelés napján a páciens kerülje a zsíros, nehéz ételeket, inkább könnyebb, soványabb ételeket fogyasszon. A vérvétel előtt 6 órával már semmit ne egyen.
A kezelést megelőző 2 hétben a páciens szigorúan kerülje a nemszteroid típusú fájdalomcsillapítókat. Amennyiben szükséges, a szakorvos felír egy ebben az időszakban is szedhető fájdalomcsillapító gyógyszert.
Amennyiben a páciens véralvadásgátló gyógyszert szed, azt a PRP kezelés előtt a szakorvossal egyeztetve csökkenteni vagy módosítani kell úgy, hogy a lehető legkisebb mértékben csökkentse a kezelés hatékonyságát.