Laparoszkópos lágyéksérv műtét
A laparoszkópos lágyéksérv műtét során a sebész néhány kis hasfalon ejtett bemetszésen keresztül, hálóbeültetéssel szüneti meg a sérvet. Az eljárás minimálisan invazív, egynapos sebészeti eljárás, ami azt jelenti, hogy a beteg akár már a műtét napján hazamehet.
Hogyan alakul ki a lágyéksérv?
A lágyéksérv egy fájdalommal járó állapot, melyet érdemes időben műtéttel kezelni, mert súlyosabb esetben, idővel akár életre veszélyes állapotot is előidézhet. Lágyéksérv esetén a belső szervek (jellemzően a bél) egy része kibújik az alsó hasfal izomzatának gyenge pontjain keresztül, ami a lágyék területén található. Ennek hátterében több tényező is állhat, például genetikai hajlam, örökölt gyengeség az izomzatban vagy a kötőszövetben, emelkedett hasi nyomás (pl. súlyemelés, krónikus köhögés stb.) vagy terhesség. Örökletes hajlam esetén általában a lágyéksérv az élet során rendszeresen, többször visszatérő állapot, amely műtéttel kezelhető.
Mik a lágyéksérv tünetei?
A lágyéksérv leggyakoribb tünete a lágyék területén tapasztalható kidudorodás vagy duzzanat, amely fájdalommal jár. A fájdalom lehet éles vagy tompa, és általában erősödik a fizikai aktivitás vagy a hosszabb ideig tartó állás vagy ülés során. Más tünetek közé tartozhat még a feszülés vagy nehézség érzése a lágyékban, a sérv területén.
Hogyan zajlik a laparoszkópos lágyéksérv műtét?
A laparoszkópos lágyéksérv műtét egy minimálisan invazív eljárás, amely során az orvos kis bemetszéseket ejt a hasfalon, majd egy laparoszkópos kamerát és speciális laparoszkópos műtéti eszközöket vezet be ezeken a nyílásokon keresztül. A sebész a laparoszkópos kamera képét egy képernyőn nyomon követve helyezi vissza a sérvet, valamint erősíti meg a hasfal gyenge pontjait, általában valamilyen szövetbarát hálóanyaggal. Ez a módszer általában kevesebb fájdalommal és gyorsabb gyógyulási idővel jár, mint a hagyományos nyitott műtéti eljárás.
Hogyan készüljön fel a laparoszkópos lágyéksérv műtétre?
A műtét előtt fontos, hogy kövesse az orvos vagy sebész utasításait. Általában a műtét előtti éjszaka már nem szabad enni vagy inni, és az orvos által előírt egyéb előkészületeket is be kell tartani. Fontos, hogy egyeztessen az orvossal az esetleges gyógyszerek szedéséről és egyéb speciális utasításokról!
Milyen kontroll vizsgálatokra és utókezelésre van szükség a laparoszkópos lágyéksérv műtétet követően?
A műtét után az orvos általában néhány kontrollvizsgálat javasol, hogy ellenőrizze a gyógyulást és az esetleges szövődményeket. A műtétet követően általában néhány hétig ajánlott kerülni a nehéz fizikai aktivitást, és betartani az orvos által adott utasításokat a teljes gyógyulás érdekében.
Milyen esetleges szövődményei lehetnek a laparoszkópos lágyéksérvműtétnek?
Bár a laparoszkópos lágyéksérvműtét általában biztonságos és hatékony eljárás, ritkán bizonyos szövődmények előfordulhatnak, mint például elhúzódó vérzés, elsősorban öröklött hajlam vagy vérhigító gyógyszer szedése esetén. Ezt az állapotot klinikánkon még a páciens hazaengedése előtt kezeljük. Egyes pácienseknél, különösen ha előzőleg nem volt műtéti tapasztalatuk, előfordulhatnak az érzéstelenítés/altatás során alkalmazott szerekkel kapcsolatos nemkívánatos reakciók, illetve a behelyezett háló elmozdulása vagy gyűrődése. Fontos, hogy a műtétet megelőzően beszéljen az orvossal a műtét lehetséges kockázatairól és szövődményeiről!