Artemis HPV és méhnyakrák szűrés
A méhnyakrák elméletileg 100%-ban megelőzhető, de még napjainkban is évente 400-500 nő hal meg méhnyakrákban Magyarországon, és sajnos a rendszeres citológiai vizsgálat sem jelent teljes védelmet. A méhnyakrák ugyanis az esetek 24-32%-ában* olyan nőknél alakul ki, akik előzőleg jártak citológiai vizsgálaton alapuló nőgyógyászati szűrésre, és negatív eredménnyel rendelkeztek!
Mi ennek az oka?
- A citológiai vizsgálat megbízhatóságának egyik legfontosabb korlátja a mintavétel. Ha a kenet nem tartalmazza a daganatos elfajulásnak (burjánzásnak) indult sejteket, akkor a mintát a laboratórium negatívnak fogja értékelni.
- Régóta tudjuk, hogy a HPV (humán papilloma vírus) fertőzés és a méhnyakrák kialakulása között összefüggés van, de az elmúlt évek tudományos vizsgálatainak eredményei egyértelműen bizonyították, hogy a méhnyakrákos esetek több mint 95%-át a HPV vírus magas kockázatú típusaival (hrHPV) való tartós fertőzöttség okozza. A citológiai vizsgálat nem mutatja ki a HPV vírust, csak a fertőzöttségre utaló sejtelváltozásokból következtet annak fennállására. Feltéve, hogy ezek a jelek már megjelentek, és a megfelelő helyről vették a kenetet…
Megoldás: Artemis HPV és méhnyakrák szűrés
A klinikánkon elérhető Artemis olyan kombinált szűrővizsgálat, amely a lehető legkevesebb szubjektív elemet (hibalehetőséget) tartalmazza, és a méhnyakrák kialakulásának okát, a HPV fertőzöttséget is vizsgálja.
Az Artemis szűrés elemei
1. HPV szűrés (DNS vizsgálaton alapuló hrHPV kimutatás)
14 magas kockázatú HPV kimutatása
2. Citológia (A citológiai kenet mikroszkópos patológiai vizsgálata)
Hagyományos citológiai vizsgálat az ország egyik legnagyobb nőgyógyászati citológiai laboratóriumában
3. Metiláció vizsgálat (Progresszív rákmegelőző állapot kimutatás)
pozitív HPV esetén a metilációs vizsgálatokkal kimutathatók a rákmegelőző állapotok
Az Artemis szűrés előnyei
- A hrHPV kimutatás segítségével kiszűri azt a 30%-nyi beteget, akik fokozottan veszélyeztetettek a méhnyakrák szempontjából – negatív citológiai leletük ellenére.
- A magas kockázatú hrHPV vírusokat a méhnyakról levett mintából a kenetvétel helyétől függetlenül kimutatja, tehát nincs mintavételi hibalehetőség. Ezen belül külön jelzi a teszt, ha a legmagasabb kockázatú 7 hrHPV vírus közül bármelyik jelen van a mintában.
- A HPV kimutatás a legmodernebb, PCR alapú DNS vizsgálaton alapul, teljesen automatizált, tehát objektív.
- A mintavételi eljárás nem különbözik a sejtkenet mintavételtől, tehát nem jár plusz kellemetlenséggel.
- Az alkalmazott metilációs vizsgálat segítségével pontosan kimutatja, hogy a méhnyakrák kialakulásának folyamata melyik stádiumnál tart. Ennek terápiás következménye van: a teszt egyértelműen jelzi, hogy szükség van-e sebészeti beavatkozásra (szövettani mintavétel) vagy sem. A gyermeket tervező nők esetében fontos ugyanis a méhszáj/méhnyak épsége a magzat egészséges kihordásához, így az ő esetükben különösen lényeges, hogy csak indokolt esetben történjen sebészeti beavatkozás.
- Az Artemis teszt tehát nem csak azt mondja meg, hogy van-e hrHPV fertőzés (erre ugyanis más HPV tesztek is képesek), hanem a további vizsgálat alapján azt is pontosan meghatározza, hogy a tesztet követően mikor, milyen vizsgálatok és beavatkozások szükségesek.
- A citológiai vizsgálat emellett segít kiszűrni azt a néhány százaléknyi esetet is, amikor a méhnyakrák kialakulásának hátterében nem a HPV fertőzés áll, erre ugyanis a nőgyógyászati citológiánál pontosabb vizsgálat egyelőre nincsen.
Maximális biztonság
Az Artemis méhnyakrák szűrés segítségével a méhnyakrák valóban megelőzhető! Az Artemis teszt negatív predikciós értéke 99,92%*, ami azt jelenti, hogy negatív teszt esetén a páciens esélye a CIN3 rákmegelőző állapot kialakulására az elkövetkező 5 évben mindössze 0,08%.
Mennyibe kerül az Artemis szűrés?
Klinikánkon az Artemis HPV és méhnyakrákszűrés ára országosan is a legkedvezőbbek között van. Az Artemis vizsgálat ára megtalálható árlistánkban, a Nőgyógyászat szekcióban.
Ha Ön a magas kockázatú csoportba tartozik (65 évnél fiatalabb, szexuálisan aktív, és még soha nem volt HPV szűrésen, vagy a közelmúltban új partnere lett), javasoljuk, hogy biztonsága érdekében minél előbb végeztessen Artemis szűrést, mert hazánkban éves szinten még mindig több 100 nő esik a méhnyakrák áldozatául, holott a rendszeres HPV alapú méhnyakszűrést végző országokban ez a szám a magyarországi töredéke!