Az emlőelváltozások vékonytű biopsziája
Az emlőben tapintható vagy képalkotó vizsgálatokkal észlelt elváltozások pontos diagnózisa kulcsfontosságú a megfelelő kezelés meghatározásához. Az egyik legfontosabb diagnosztikai módszer az emlőelváltozások vékonytű biopsziája, amely gyors, minimálisan invazív és nagy pontosságú eljárás. Cikkünkben ezt a módszert mutatjuk be részletesen.
Mi az emlő vékonytű biopszia?
A vékonytű biopszia – másik eltrejedt nevén aspirációs ciológia – fontos eszköz az emlőelváltozások diagnosztizálásában. Amikor tapintással vagy képalkotó vizsgálat segítségével egy gyanús elváltozást találnak a mellben, a vékonytű biopszia segíthet a legegyszerűbben meghatározni, hogy az elváltozás rosszindulatú-e vagy sem.
A vékonytű biopszia során egy vékony, üreges tűt vezetnek be az elváltozásba, és onnan sejtmintát vesznek. Ezt a mintát aztán laboratóriumban megvizsgálják, hogy kiderüljön, rosszindulatú-e az elváltozás vagy sem. A vékonytű biopszia segít abban is, hogy eldöntsék, szükség van-e további vizsgálatokra vagy beavatkozásra.
Az emlő biopsziát klinikánkon ultrahang vezérlés mellett végezzük, egy radiológus és egy citopatológus orvos teamben végzik a beavatkozást a lehető legnagyobb pontosság elérése érdekében. Az UH-vezérelt biopszia mellett léteznek még más módszerek is, ilyen a sztereotaxiás (mammográfia- vagy tomoszintézis-vezérelt) vékonytű biopszia. Ebben az esetben a radiológus a mammográfiás felvételek alapján pontosan beazonosítja a biopsziázandó területet, és a tűt ennek megfelelően vezeti be. Továbbá végezhető a biopszia MRI-felvétel alapján is.
A vékonytű biopszia elsődleges indikációi
- Tapintható emlőcsomók vizsgálata
- Mammográfiával vagy ultrahanggal észlelt, nem tapintható elváltozások kivizsgálása
- Diffúz meszesedések értékelése (ilyenkor általában sztereotaxiás módszerrel végzik)
Fontos megjegyezni, hogy önmagában emlőfájdalom vagy a beteg megnyugtatása nem indok a biopszia elvégzésére.
Hogyan zajlik az emlő vékonytű biopsziája?
Az egész folyamat általában gyors, mindössze néhány percet vesz igénybe. Lépései:
1. A bőr fertőtlenítése
2. Helyi érzéstelenítés (nem mindig szükséges)
3. Vékony tű bevezetése az elváltozásba
4. Sejtminta felszívása a tűbe
5. A minta kenetként való szétterítése tárgylemezre
6. A minta fixálása és festése
Ezt követően a minta elszállításra kerül az Eurofins Medserv szövettani laboratóriumába, ahol megtörténik a minta mikroszkópos szövettani vizsgálata és kiértékelése. Mindez a folyamat jellemzően 24-48 óra alatt lezajlik, a páciens emailben illetve a EESZT rendszerben kapja meg leletét.
Az emlő vékonytű biopszia előnyei más diagnosztikus eljárásokkal szemben
- Minimálisan invazív: Nem igényel sebészeti beavatkozást.
- Gyors: Az eredmény gyakran már 24-48 órán belül rendelkezésre áll.
- Költséghatékony: Jóval olcsóbb, mint a sebészeti biopszia.
- Nagy pontosságú: Tapasztalt szakember kezében közel 100%-os találati aránnyal bír, azaz a mintavétel ténylegesen a mintázandó területből történik.
A vizsgálat lehetséges szövődményei
A vékonytű biopszia rendkívül biztonságos eljárás, szövődmények csak ritkán fordulnak elő. Ezek lehetnek enyhe vérzés vagy véraláfutás a szúrás helyén, rendkívül ritkán pneumothorax (légmell) sovány, kismellű nőknél kialakulhat, de ilyen klinikánkon még soha nem fordult elő. Extrém ritka esetben tumorsejtek szóródása bekövetkezhet, de ez a kockázat lényegesen kisebb, mint az emlőműtét során bekövetkező szóródás.
Milyen betegségeket és elváltozásokat lehet kimutatni vékonytű biopsziával?
A vizsgálat segíthet azonosítani lnyegében az összes jó- és rosszindulatú emlőelváltozást. Ezek az alábbiak lehetnek:
Jóindulatú elváltozások
- Fibroadenoma, ami a leggyakoribb jóindulatú emlődaganat, főleg fiatal nőknél fordul elő.
- Ciszták, azaz folyadékkal telt üregek az emlőben.
- Fibrocisztás elváltozások, ezek szintén az emlőszövet jóindulatú elváltozásai.
- Gyulladásos folyamatok, pl. mastitis vagy emlőtályog.
Rosszindulatú elváltozások
- Invazív ductalis carcinoma, a leggyakoribb emlőráktípus.
- Lobularis carcinoma: Nehezebben felismerhető, gyakran többgócú daganattípus.
- Medullaris carcinoma: Jól körülhatárolt, sejtdús daganat.
- Mucinosus (colloid) carcinoma: Nyáktermelő daganattípus.
A vizsgálat korlátai
Bár a vékonytű biopszia rendkívül hasznos diagnosztikai módszer, vannak korlátai is. Nem mindig ad elegendő szövetet a pontos diagnózishoz, ez esetben újabb mintavételre lehet szükség. Bizonyos esetekben (pl. diffúz meszesedések) core biopszia lehet szükséges, illetve néha ez a viszgálat is adhat álnegatív eredményt, különösen lobularis carcinoma esetén.
A vékonytű biopszia az emlődiagnosztika fontos eszköze, amely gyors és pontos információt nyújthat az emlőelváltozások természetéről. A módszer biztonságos, minimálisan invazív és költséghatékony. Az eredményeket célszerű a klinikai képpel és a képalkotó vizsgálatok eredményeivel együtt kell értékelni a legpontosabb diagnózis érdekében. Ez az Istenhegyi Magánklinikán biztosítva van: ugyanaz az orvos végzi a mintavételt, aki a szövettani vizsgálatért felelős, és szorosan együtt dolgozik a radiológussal, aki a képalkotó vizsgálatok eredményeinek kiértékeléséért felelős. Kizárólag citológiai diagnózisra alapozva ugyan nem végezhető radikális műtét, de a megfelelő klinikai és képalkotó eredményekkel együtt akár műtéti döntés is alapulhat rajta. Az emlőelváltozások korai felismerése és pontos diagnózisa kulcsfontosságú a sikeres kezelés szempontjából. Ha bármilyen változást észlel az emlőjében, keresse fel klinikánkat, ahol a diagnózistól akár a műtéti ellátásig minden szolgáltatást biztosítani tudunk!
Megosztás
Áraink
Megbízható laboratóriumi háttér
Klinikánk molekuláris diagnosztikai partnere a budapesti székhelyű Eurofins Medserv szövettani laboratórium, az Eurofins Scientific nemzetközi laboratóriumi hálózat tagja. A Eurofins Scientific cégcsoport több mint 44 országban van jelen, a világ egyik vezető laboratóriumi hálózata élelmiszer-biztonság, környezetvédelem, klinikai diagnosztika és gyógyszerkutatás terén.
Páciensek szövetmintáinak szekvenálását és annak molekuláris diagnosztikai elemzését a hálózathoz tartozó spanyolországi Eurofins Megalab végzi, garantálva a legmagasabb színvonalú technikai hátteret, elemzési módszereket és szakértelmet.
Az Eurofins Megalab több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik klinikai diagnosztika, molekuláris biológia, genetikai és patológiai elemzések terén. Európa egyik legnagyobb laboratóriumi hálózatát üzemelteti, több mint 5,000 különböző vizsgálattal, évente 50 millió elvégzett analízissel, több mint 700 egészségügyi szakember munkájának segítségével, biztosítva a lehető legmagasabb szintű szakértelmet és szolgáltatást. A labor szorosan együttműködik kórházakkal és klinikákkal: az eredmények kiértékelésén és azok értelmezésén multidiszciplináris csapat dolgozik, patológusok, molekuláris biológusok, genetikusok segítik az onkológusok munkáját.