Emlő core biopszia
A core biopszia egy kulcsfontosságú diagnosztikai eljárás a mellrák gyanújának kivizsgálásában. Ez a minimálisan invazív technika lehetővé teszi a szövettani mintavételt anélkül, hogy műtétre lenne szükség. Tájékoztatónkban bemutatjuk a core biopszia menetét és ismertetjük a pácienseink számára legfontosabb tudnivalókat.
Mi a core biopszia?
A core biopszia (Core Needle Biopsy, CNB) során az orvos egy üreges tűt használ szövetminták vételére a mell daganatgyanús területéről. A tű egy rugós szerkezethez csatlakozik, ami erős vákuum generálásával szívó hatást fejt ki az üreges tűn keresztül a vizsgált szövetre, ezáltal biztosítva a szövetminta kinyerését. Általában egy mintavétel során több mintát is vesznek egyrészt a megfelelő mennyiségű szövetminta biztosítása végett, másrészt a vizsgálat nagyobb pontossága érdekében. Az orvos tapintással vagy képalkotó eljárással (pl. ultrahang) irányíthatja a tűt a megfelelő helyre.
Hogyan zajlik az emlő core biopsziája?
A CNB-t klinikánkon járóbeteg-ellátás keretében végezzük, ultrahangos szakorvos közreműködése mellett. Maga az eljárás viszonylag gyors, és kevés fájdalommal járhat. Az aspirációs citológiához (vékonytű biopszia) képest némileg kellemetlenebb a core biopszia a tű nagyobb vastagsága és a kinyert szövetminta nagyobb mennyisége miatt.
A beavatkozás menete:
- Helyi érzéstelenítést alkalmazunk a biopszia területén
- Esetenként kis bemetszést ejtünk a bőrön
- A biopsziás tűt bevezetjük a mellszövetbe, ultrahangos kép segítségével irányítva a tűt a mintavételi ponthoz, ahol megtörténik a mintavétel
- A mintavétel után a tűt eltávolítjuk
- Nyomókötéssel csillapítjuk az esetleges vérzést
- Végül a területet steril kötéssel fedjük
- A levett mintát szövettani vizsgálatra küldjük
A beavatkozás után
A beavatkozás után egy napig kerülni kell a megerőltető tevékenységeket, de utána visszatérhet a normál aktivitáshoz. A CNB okozhat enyhe vérzést, véraláfutást vagy duzzanatot, de ez általában nem igényel további orvosi ellátást. Az orvos vagy nővér tájékoztatja a biopsziai terület ápolásáról és arról, mikor kell felvenni velük a kapcsolatot probléma esetén. A core biopszia általában nem hagy heget.
Szövettani vizsgálat
A core biopsziával nyert emlőszövet mintát egy patológus vizsgálja meg, a vizsgálat eredménye a szövettani lelet. Klinikánk erőssége, hogy nálunk a szövettani leletet ugyanaz a patológus készíti el, aki a mintavételt végezte, ezzel biztosítva a legpontosabb szövettani eredményt. A CNB általában egyértelműen kimutatja a rák jelenlétét, és várhatóan elegendő mintát biztosít további immunhisztokémiai és molekuláris patológiai laborvizsgálatokhoz is. A szövettani vizsgálat eredménye akár 24-48 óra alatt elkészülhet, de az esetleges további laborvizsgálatok ennél magasabb időigényűek lehetnek, ilyen esetekben hosszabb átfutási idővel kell számolni.
Megosztás
Áraink
Megbízható laboratóriumi háttér
Klinikánk molekuláris diagnosztikai partnere a budapesti székhelyű Eurofins Medserv szövettani laboratórium, az Eurofins Scientific nemzetközi laboratóriumi hálózat tagja. A Eurofins Scientific cégcsoport több mint 44 országban van jelen, a világ egyik vezető laboratóriumi hálózata élelmiszer-biztonság, környezetvédelem, klinikai diagnosztika és gyógyszerkutatás terén.
Páciensek szövetmintáinak szekvenálását és annak molekuláris diagnosztikai elemzését a hálózathoz tartozó spanyolországi Eurofins Megalab végzi, garantálva a legmagasabb színvonalú technikai hátteret, elemzési módszereket és szakértelmet.
Az Eurofins Megalab több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik klinikai diagnosztika, molekuláris biológia, genetikai és patológiai elemzések terén. Európa egyik legnagyobb laboratóriumi hálózatát üzemelteti, több mint 5,000 különböző vizsgálattal, évente 50 millió elvégzett analízissel, több mint 700 egészségügyi szakember munkájának segítségével, biztosítva a lehető legmagasabb szintű szakértelmet és szolgáltatást. A labor szorosan együttműködik kórházakkal és klinikákkal: az eredmények kiértékelésén és azok értelmezésén multidiszciplináris csapat dolgozik, patológusok, molekuláris biológusok, genetikusok segítik az onkológusok munkáját.