Emlőmegtartó műtét (lumpektómia)
A mellmegtartó műtét (lumpektómia) egy olyan sebészeti eljárás, amely során eltávolítják a mellrákot, miközben a lehető legtöbb egészséges mellszövetet megőrzik. Ez a módszer sok nő számára jó választás korai stádiumú mellrák esetén, de nem minden betegnél alkalmazható. Az Istenhegyi Magánklinika sebészetén 2025-től elérhetők az emlőmegtartó műtétek.
Tisztelt Pácienseink! Tájékoztatjuk Önöket, hogy emlősebészetünk kialakítása napokon belül véget ér, telefonos előregisztrációra van lehetőség.
Az emlőmegtartó műtét (Breast-conserving Surgery, rövidítve BCS) során eltávolítják a daganatot, miközben a lehető legtöbb egészséges emlőszövetet meghagyják. Általában néhány környező egészséges szövetet és nyirokcsomót is eltávolítanak biztonsági okokból illetve áttétvizsgálat céljából. Az emlőmegtartó műtétet szokás lumpektómiának, kvadrantektómiának, részleges masztektómiának vagy szegmentális masztektómiának is nevezni, attól függően, hogy mennyi szövetet távolítanak el. Nem minden emlőrákos nő alkalmas emlőmegtartó műtétre, mert ez a műtét jellemzően csak a rák korai stádiumaiban végezhető el, amikor a daganat relatíve kis méretű és jól lokalizálható.
Az eltávolított emlőszövet mennyisége függ a daganat méretétől és elhelyezkedésétől, az emlő méretétől és egyéb tényezőktől. Az emlőmegtartó műtét lehetővé teszi, hogy a nő megtartsa emlője nagy részét, de valószínűleg sugárkezelésre, illetve más kezelésekre is szükség lehet a műtétet követően, például hormonterápiára vagy kemoterápiára.
Az emlőmegtartó műtét és sugárkezelés választása a teljes emlőeltávolítás (masztektómia) helyett az orvostudomány mai állása szerint nem befolyásolja az érintett nő hosszú távú túlélési esélyeit. Emlőmegtartó műtétet követően, sőt egyes esetekben azzal együtt korrekció is elvégezhető implant beültetésével.
Emlőmegtartó műtétet követően természetesen érezhet fájdalmat a műtéti területen, kialakulhat kemény vagy merev műtéti heg illetve behúzódás a daganat eltávolításának helyén, és átmeneti nyiroködéma (duzzanat) alakulhat ki a karban.
Ki alkalmas emlőmegtartó műtétre?
Az emlőmegtartó műtét jó választás lehet sok nő számára korai stádiumú daganatok esetén. A fő előnye, hogy a nő megtartja emlője nagy részét.
Az emlőmegtartó műtét reális választás lehet, ha Ön:
- Csak egy daganatos terület van az emlőben, vagy több terület egy negyedben (multifokális), amelyek elég közel vannak ahhoz, hogy együtt eltávolíthatók legyenek az emlő megjelenésének jelentős megváltoztatása nélkül
- A daganat korai stádiumú, és kisebb, mint 5 cm, egyúttal az emlő méretéhez képest is kicsi
- Nem terhes, vagy ha terhes, nem lesz szükség azonnali sugárkezelésre (a magzat károsodásának elkerülése érdekében)
- Nincs olyan génmutációja, mint pl. a BRCA mutáció, amely növelhetné a kiújulásesélyét
- Nincs olyan súlyos kötőszöveti betegsége, mint a scleroderma vagy Sjögren-szindróma, amely érzékennyé teheti a sugárkezelés mellékhatásaira
- Nincs gyulladásos emlőrákja
- Nem volt korábban emlőmegtartó műtétje ugyanennél az emlőnél
Lábadozási időszak az emlőmegtartó műtét után
Emlőmegtartó műtét a relatíve új hazai törvényi szabályozás szerint végezhető egynapos sebészeten, más országokban ez már évtizedek óta lehetséges. Általában elegendő az egy éjszakai kórházi tartózkodás, de a műtétet végző orvos indokolt esetben további kórházi ellátást írhat elő.
Néhány napig egy dréncső lehet beültetve a műtéti területbe, amelynek feladata a még be nem gyógyult vágási felszínen szivárgó szövetnedv összegyűjtése és kivezetése. Néhány nap elteltével a sebészorvos döntése szerint a dréncső eltávolításra kerül.
A legtöbb páciens hazatérés körülbelül 2 héten után térhet vissza szokásos tevékenységeihez, nem beleértve természetesen azokat a tevékenységeket, amik a műtéti terület sérülésével vagy megerőltetésével járnak (pl. intenzív fizikai terhelés). Lesznek olyan életmódbeli megkötések, amelyek viszont egyáltalán nem lesznek végezhetők a teljes gyógyulásig, ilyen pl. a forró fürdők/termálfürdők igénybe vétele.
A műtétet követően meghatározott időpontokban kontrollvizsgálatok elvégzésére van szükség. Ezek szigorú betartása nagyon fontos, a problémamentes gyógyulás alapvető feltétele.
A műtéti terület otthoni gondozása
A kontrollvizsgálatokon túlmenően is szüksége van a műtéti seb otthoni ápolására, ezzel kapcsolatban részletes tájékoztatást kap majd klinikánkon az alábbiakra vonatkozóan:
- Hogyan kell ápolni a műtéti területet, hogyan kell kötést cserélni
- Hogyan kell a drént gondozni, ha még nem került eltávolításra
- Hogyan lehet felismerni a kezdődő fertőzést, milyen esetekben kell hívni az orvost vagy bejönni a klinikára
- Tippek a műtét utáni tisztálkodásra
- Mikor kezdheti el újra használni a karját, és hogyan végezzen kargyakorlatokat a merevség megelőzésére
- Mikor kezdhet újra melltartót viselni
- Gyógyszerek használata, beleértve a fájdalomcsillapítókat és esetleg antibiotikumokat
- Életmódbeli korlátozások
- Mire számíthat az emlő és a kar érzékelésével vagy zsibbadásával kapcsolatban
- Mikor vannak az ütemezett kontroll vizsgálatok
Az emlőmegtartó műtét lehetséges mellékhatásai
Mint minden műtétnél, itt is lehetséges vérzés és fertőzés a műtéti területen. Az emlőmegtartó műtét egyéb mellékhatásai közé tartozhatnak:
- Fájdalom vagy érzékenység, vagy „feszítő”, „húzó” érzés az emlőben
- Az emlő duzzanata folyadékgyülem (szeróma) miatt, amelyet esetleg le kell csapolni. Ez a dréncső eltávolítását követően szokott előfordulni.
- Kemény hegszövet és/vagy behúzódás kialakulása a műtéti területen
- Az emlő alakjának megváltozása
- Neuropátiás (idegi) fájdalom (amelyet néha égő vagy szúró fájdalomként írnak le) a mellkasfalban, hónaljban és/vagy karban, amely hosszan fennáll. Ez masztektómia után is előfordulhat, és poszt-masztektómia fájdalom szindrómának vagy PMPS-nek nevezik.
- Ha hónalji nyirokcsomókat is eltávolítanak, egyéb mellékhatások, például nyiroködéma is előfordulhatnak.
Leggyakoribb félelem: eltávolították-e vajon az összes daganatos sejtet?
Az emlőmegtartó műtét során a sebész célja természetesen az, hogy eltávolítsa az összes daganatot, ezért a metszés minden esetben az ép szövetekben halad, jelentős ráhagyással a tumor körül. Ez néha nagy kihívással járó feladat lehet, attól függően, hogy hol helyezkedik el a daganat az emlőben.
A műtét után egy patológus alaposan megvizsgálja az eltávolított szövetet, különös tekintettel annak vágással érintett, széli részeire. Ha a patológus nem talál invazív daganatsejteket az eltávolított szövet szélein, azt negatív vagy tiszta sebszélnek nevezik. Ha a sebszélen találnak invazív daganatsejteket, akkor a sebszél pozitív, ez azt jelenti, hogy a műtét után még maradhattak daganatsejtek az emlőben, ezért újbóli sebészi beavatkozásra van szükség. Ezt a műtétet reexcíziónak nevezik. A mai modern képalkotó vizsgálatoknak köszönhetően már a műtét tervezési szakaszában jó előre ki lehet jelölni az eltávolítandó daganatos szövetet, a szükséges méretű ép szövetrészekkel együtt, így a pozitív sebszél nagyon ritkán fordulhat csak elő.
Emlőrekonstrukciós műtét az emlőmegtartó műtét után
Jaasoljuk, hogy már a műtét előtt beszéljen emlősebészünkkel arról, hogy az emlőmegtartó műtét hogyan változtathatja majd meg az emlő megjelenését. Minél nagyobb részt távolítanak el az emlőből, annál valószínűbb, hogy utána változást fog látni az emlő alakjában. Kisebb különbségek a két emlő között könnyedén láthatatlanná tehetők speciális melltartó segítségével. Ha az emlők nagyon különbözőnek tűnnek a műtét után, lehetséges valamilyen emlőrekonstrukciós műtét elvégzése, implant alkalmazása a műtött mell méretének növelésére és a két mell szimmetriájának helyreállítására, vagy az érintetlen emlő méretének csökkentése a szimmetria érdekében.
Kezelés az emlőmegtartó műtét után
A legtöbb nőnek sugárkezelésre van szüksége az emlőben az emlőmegtartó műtét után. A sugárzás célzásának megkönnyítése érdekében szokás megjelölni a műtéti területet műtét során olyan klipszekkel, amelyek jól látszanak a röntgenfelvételeken. A hormonérzékeny daganatok esetében a páciens jellemzően hormonterápiát kap a műtét után, ami csökkenti a daganat visszatérésének kockázatát. Néhány emlőrák esetében kemoterápiára is szüksége lehet a műtét után. Ebben az esetben a sugárkezelést és a hormonterápiát általában elhalasztják, amíg a kemoterápia befejeződik.
Tisztelt Pácienseink! felhívjuk szíves figyelmüket, hogy az Istenhegyi Magánklinikán magánonkológia ellátáson belül kemoterápiát és sugárkezelést nem végzünk, de OncoStart szolgáltatásunk keretében ezek megszervezésében támogatást biztosítunk.
Megosztás
Áraink
Megbízható laboratóriumi háttér
Klinikánk molekuláris diagnosztikai partnere a budapesti székhelyű Eurofins Medserv szövettani laboratórium, az Eurofins Scientific nemzetközi laboratóriumi hálózat tagja. A Eurofins Scientific cégcsoport több mint 44 országban van jelen, a világ egyik vezető laboratóriumi hálózata élelmiszer-biztonság, környezetvédelem, klinikai diagnosztika és gyógyszerkutatás terén.
Páciensek szövetmintáinak szekvenálását és annak molekuláris diagnosztikai elemzését a hálózathoz tartozó spanyolországi Eurofins Megalab végzi, garantálva a legmagasabb színvonalú technikai hátteret, elemzési módszereket és szakértelmet.
Az Eurofins Megalab több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik klinikai diagnosztika, molekuláris biológia, genetikai és patológiai elemzések terén. Európa egyik legnagyobb laboratóriumi hálózatát üzemelteti, több mint 5,000 különböző vizsgálattal, évente 50 millió elvégzett analízissel, több mint 700 egészségügyi szakember munkájának segítségével, biztosítva a lehető legmagasabb szintű szakértelmet és szolgáltatást. A labor szorosan együttműködik kórházakkal és klinikákkal: az eredmények kiértékelésén és azok értelmezésén multidiszciplináris csapat dolgozik, patológusok, molekuláris biológusok, genetikusok segítik az onkológusok munkáját.