Mammográfia
A mammográfia az egyik legfontosabb szűrővizsgálat a mellrák korai felismerésében. Megtudhatod, milyen betegségek kimutatására alkalmas, hogyan zajlik a vizsgálat, és mire kell figyelni a felkészülés során.
Milyen betegségek kimutatására alkalmas a mammográfia?
A mammográfia elsősorban a mellrák korai felismerésére szolgál. Segítségével olyan elváltozások is felfedezhetők, amelyek még nem tapinthatók ki. A vizsgálat kimutathatja a daganatok mellett a jóindulatú elváltozásokat is, mint például a fibroadenomákat vagy a cisztákat.
Milyen fajtái vannak a mammográfiának?
A hagyományos kétdimenziós mammográfia mellett egyre elterjedtebbé válik a háromdimenziós, úgynevezett tomoszintézises mammográfia is. Ez utóbbi pontosabb képet ad a mellszövetről, és jobban elkülöníti a normális és a kóros elváltozásokat.
Kinek javasolt a mammográfia elvégzése?
Általános ajánlás szerint az átlagos kockázatú nőknek 40 éves kortól évente mammográfiás szűrővizsgálaton kellene részt venniük. A magas kockázatú nőknél (például a mellrák családi halmozódás esetén) a rendszeres szűrés már 30 éves kortól javasolt. Az átlagos kockázatú nőknek évente célszerű elvégeztetni a mammográfiás szűrővizsgálatot
Hogyan zajlik a mammográfia?
A mammográfia egy röntgenvizsgálat, amely során a melleket egy speciális készülékben lapítják le, hogy minél vékonyabb rétegben lehessen átvizsgálni őket. A vizsgálat gyors, néhány percig tart, és enyhe kellemetlenséggel járhat a mellnyomás miatt.
Vannak-e veszélyei a mammográfiának?
A mammográfia során a beteg kis mennyiségű sugárterhelésnek van kitéve. Bár ez a dózis nagyon alacsony, és a mellrák kockázatát is csak minimálisan növeli, a sugárzás mértékét igyekeznek a lehető legalacsonyabban tartani.
Hogyan kell felkészülni a mammográfiára?
A vizsgálat előtt érdemes elkerülni a dezodorok, krémek és púderek használatát, mert ezek nyomai zavarhatják a képalkotást. A mammográfiát a menstruációs ciklus második felében érdemes elvégeztetni, amikor a mellek kevésbé érzékenyek.
Ha a mammográfia elváltozást mutat, milyen további vizsgálatokra lehet szükség?
Ha a mammográfia során gyanús elváltozást találnak, további képalkotó vizsgálatokra lehet szükség, például emlő ultrahangra vagy mágneses rezonanciára (MRI). Ezek segíthetnek pontosabban meghatározni az elváltozás természetét. Ha a további vizsgálatok alapján is gyanús az elváltozás, szükség lehet emlő vékonytű biopszia (aspirációs citológia) elvégzésére is a pontos diagnózis felállításához.
Megosztás
Áraink
Megbízható laboratóriumi háttér
Klinikánk molekuláris diagnosztikai partnere a budapesti székhelyű Eurofins Medserv szövettani laboratórium, az Eurofins Scientific nemzetközi laboratóriumi hálózat tagja. A Eurofins Scientific cégcsoport több mint 44 országban van jelen, a világ egyik vezető laboratóriumi hálózata élelmiszer-biztonság, környezetvédelem, klinikai diagnosztika és gyógyszerkutatás terén.
Páciensek szövetmintáinak szekvenálását és annak molekuláris diagnosztikai elemzését a hálózathoz tartozó spanyolországi Eurofins Megalab végzi, garantálva a legmagasabb színvonalú technikai hátteret, elemzési módszereket és szakértelmet.
Az Eurofins Megalab több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik klinikai diagnosztika, molekuláris biológia, genetikai és patológiai elemzések terén. Európa egyik legnagyobb laboratóriumi hálózatát üzemelteti, több mint 5,000 különböző vizsgálattal, évente 50 millió elvégzett analízissel, több mint 700 egészségügyi szakember munkájának segítségével, biztosítva a lehető legmagasabb szintű szakértelmet és szolgáltatást. A labor szorosan együttműködik kórházakkal és klinikákkal: az eredmények kiértékelésén és azok értelmezésén multidiszciplináris csapat dolgozik, patológusok, molekuláris biológusok, genetikusok segítik az onkológusok munkáját.