A férfi meddőség endokrinológiai kivizsgálása

A férfi eredetű meddőségnek – a női eredetű meddőséghez hasonlóan – ugyancsak többféle hormonális oka lehet. Az esetek mindegy 30-40%-ában a hímivarsejteket és a férfi nemi hormont, a tesztoszteront termelő herék nem megfelelő működése vezet meddőséghez. A férfi meddőség hormonális okaira az endokrinológiai kivizsgálás során derülhet fény, amelynek során a leggyakoribb hormonális problémák mellett a vas- és a koleszterin-anyagcsere vizsgálatára is sor kerül, góckutatással kiegészítve. (A góckutatás során azt keressük, hogy bizonyos szervekben vagy szövetekben jelen van-e valamilyen gyulladásos, lappangó elváltozás, amely a különféle kórokozók felszaporodását majd véráramba kerülését okozza.)

Inzulinrezisztencia

Az inzulinrezisztencia nemcsak a nők, hanem a férfiak esetében is meddőséghez vezethet azáltal, hogy rontja a herék működését, ezáltal pedig csökkenti a tesztoszteronszintet és hímivarsejtszámot, valamint rontja a hímivarsejtek mozgékonyságát.

Az inzulinrezisztencia a hasi elhízással járó metabolikus szindróma egyik meghatározó tünete, bár ennek hiányában is jelen lehet, ezért a metabolikus szindrómára jellemző tünetek hiányában is fontos kivizsgálni, hogy nem inzulinrezisztencia áll-e a meddőség hátterében.

A hipotalamusz és az agyalapi mirigy hormonjaival összefüggő meddőség

A herék hímivarsejt-termelését irányító hormonális hatásokat a hipotalamusz és az agyalapi mirigy működése szabályozza. Ebben a rendszerben többféle, férfi meddőséghez vezető probléma is felléphet:

  • Előfordulhat, hogy elégtelen mennyiségű gonadotropin-felszabadító hormon (GnRH) szabadul fel, amely nagyobb mennyiségben lenne szükséges a megfelelő tesztoszteron-termeléshez és a hímivarsejtek előállításhoz;
  • Más esetekben az agyalapi mirigy nem termel elég luteinizáló hormont (LH), illetve tüszőérést serkentő hormont (FSH) és a herék tesztoszteron-, illetve hímivarsejt-termelése ennek következtében szenved zavart;
  • A herékben található Leydig sejtek néha a megfelelő mennyiségű LH jelenlétében sem képesek a normális hímivarsejt-termeléshez szükséges mennyiségű tesztoszteron előállítására;
  • A szervezetben olyan hormonok és kémiai anyagok is termelődhetnek, amelyek felborítják a normális nemihormon-egyensúlyt.

Egyéb hormonális betegségek

A hipotalamusz és az agyalapi mirigy hormonjaival összefüggő meddőség mellett további, a hormonrendszer működését érintő rendellenességek is jelen lehetnek, amelyek ugyancsak meddőséget okozhatnak.

Hiperprolaktinémia

A meddő férfiak nagyjából 10-40 százalékánál fordul elő a prolaktin nevű hormon emelkedett szintje, amely nagyobb mennyiségben gátolja a hímivarsejtek termelődését, csökkenti a nemi vágyat és impotenciát is okozhat. Ez a probléma gyógyszeres úton általában jól kezelhető.

Hipotiroidizmus

A pajzsmirigyhormonok alacsony szintje szintén ronthatja az ondó minőségét és a herék működését,ezen kívül a nemi vágyat is csökkenti. A probléma kezelhető lehet például az étrend jódtartalmának csökkentésével vagy a pajzsmirigyhormonok bevitelével (hormonpótló kezelés). A meddőség ezen oka igen ritka és csak a meddő férfiak mindössze 1 százalékában fordul elő.

Veleszületett mellékvese hiperplázia

A mellékvese androgénhormonjai (tesztoszteron, epitesztoszteron, androszteron, etioklolanolon, 11-hidroxi-androszteron és 11-hidroxi-etioklolanolon) ebben az esetben emelkedett mennyiségben vannak jelen és gátolják az agyalapi mirigy hormontermelését. A tünetek között szerepel az alacsony hímivarsejtszám, az éretlen hímivarsejtek megnövekedett jelenléte és a hímivarsejtek csökkent mértékű mozgékonysága. A kezelés során kortizonpótló hormonterápiát alkalmazunk. A hipotiroidizmushoz hasonlóan ez a probléma is csak a meddő férfiak mindössze 1 százalékánál van jelen.

Az agyalapi mirigy alulműködése (hipogonadotróp hipogonadizmus)

Az agyalapi mirigy ezekben az esetekben túl alacsony mennyiségben termeli az LH és az FSH hormonokat. Mindez negatívan befolyásolja a hímivarsejt-termelés folyamatát, azáltal, hogy a tesztoszterontermelő Leydig-sejtek fokozatosan károsodnak. A probléma időben felismerve gyógyszeres úton kezelhető, de ha a hímivarsejtek előalakjai már teljesen eltűntek a heréből, akkor a meddőség már nem visszafordítható.

Az agyalapi mirigy teljes károsodása (hipofízis elégtelenség)

Az agyalapi mirigy működése ezekben az esetekben nagymértékben károsodott, amelynek hatására egyaránt csökkent a növekedési hormonok és a pajzsmirigy működését serkenő hormon (TSH) szintje, illetve az LH és az FSH szintjei is. A tünetek között szerepel a levertség, a rosszkedv, az impotencia, a csökkent nemi vágy és a másodlagos nemi jegyek csökkent jelenléte. A herék mérete ugyancsak kisebb lehet a normálisnál. Az állapot az agyalapi mirigy hormonjainak pótlásával lehet kezelhető a humán gonadotropin hormon (HCG) adásával kiegészítve.

Megosztás

On-line időpont foglalás – Dr Balogh Illés Gyula endokrinológus

Áraink

Endokrinológia szakorvosi vizsgálat38.000 Ft
Endokrinológia szakorvosi kontroll35.000 Ft
Endokrinológia távkonzultáció38.000 Ft
Endokrinológia távkonzultáció kontroll35.000 Ft
Receptírás4.000 Ft
Emésztőrendszeri szűrés 80.000 Ft
Nőgyógyászati szűrés
Nőgyógyászat szakorvosi vizsgálat + hüvelyi ultrahang + ARTEMIS méhnyakszűrés (citológia + HPV)
56.000 Ft
Melanoma és bőrrákszűrés 33.000 Ft
Pajzsmirigy betegség szűrőprogram + endokrinológiai konzultáció 80.000 Ft
Go to Top