Lyra Medical SRS: új, minimálisan invazív műtét a prolapszus kezelésére
Biztonságos, egyszerű és hatékony műtét az előrehaladott elülső hüvelyfal prolapszus megszüntetésére: Lyra SRS
Mi a prolapszus?
A prolapszus a medencei szervek süllyedése, ami akkor fordul elő, amikor egy vagy több medencei szerv elmozdul eredeti anatómiai helyzetéből, és kitüremkedést okoz a hüvelyben. A medencefenék izmai és kötőszövetei normális esetben ugyanis a helyükön tartják a medencei szerveket, amelyek közé tartozik a hüvely, a húgyhólyag, a méh, a húgycső és a végbél. A prolapszus akkor következik be, amikor a tartásért felelős izmok és szövetek meggyengülnek.
Milyen gyakori a nők körében a prolapszus?
A statisztikák azt mutatják, hogy a nők akár 50%-ánál, akik egyszer vagy többször szültek hüvelyi úton, valamilyen mértékű süllyedés kialakul. A nők 10-20%-ánál azonban olyan tünetek jelentkeznek, amelyek műtéti beavatkozást igényelhetnek. Évente körülbelül 7 millió nő jelentkezik műtéti prolapszus kezelésre csak az Egyesült Államokban és Európában, és több mint 700 000 nő esik át műtéti.
Mik a prolapszus tünetei?
A medencei szervek süllyedése akár tünetmentes is lehet, de súlyosabb esetekben az alábbi jellemző tünetek jelentkezhetnek:
- Szövetdudor látható vagy érezhető a hüvely nyílásánál vagy a hüvelyben beljebb
- Medencei nyomás, nehézségérzet vagy fájdalom
- Deréktáji fájdalom
- Tampon megtartásának nehézsége
- Vizeletürítéssel kapcsolatos problémák:
- gyakoribb vizelés
- sürgető vizelési inger
- a hólyag teljes kiürítésének képtelensége
- gyenge vizeletáram
- Székletürítéssel kapcsolatos változások:
- a széklet teljes kiürítésének képtelensége
- az ujjak hüvelybe helyezésének szükségessége a kitüremkedés megtámasztására a székletürítés érdekében – ezt támasztásnak nevezik
- Szexuális problémák, például fájdalom közösülés során
Mik a prolapszus leggyakoribb okai és kockázati tényezői?
A medencei szervek süllyedésének elsődleges oka a medencei szerveket támogató szövetek és izmok gyengülése. A leggyakoribb ok a hüvelyi szülés. További kockázati tényezők:
- Több gyermek szülése, hüvelyi szülés, nagy születési súlyú babák és eszközös szülések
- Idősebb korral járó hormonális változások
- Elhízás
- Korábbi medencei műtét
- Tartós köhögés okozta erőlködés (pl. krónikus obstruktív tüdőbetegség – COPD –miatt)
- Tartós székrekedés vagy rendszeres nehéz tárgyak emelése
- Családi kórtörténetben szereplő, öröklött medencei szervsüllyedésre vagy kötőszöveti betegségekre való hajlam
Hogyan diagnosztizálható a prolapszus?
A diagnózis kórtörténet felvételével és a medencei szervek fizikális vizsgálatával kezdődik. További vizsgálatok lehetnek:
- Medencefenék erősségének vizsgálata
- Hólyagfunkciós vizsgálatok
- Képalkotó eljárások, elsődlegesen ultrahang, esetenként MRI-re is szükség lehet
Milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a prolapszus kezelésére, tünetmentessé tételére?
A kezelés a tünetektől és azok súlyosságától függ. A lehetőségek között szerepelnek:
Konzervatív kezelések:
- Életmódváltoztatás: Dohányzás abbahagyása, fogyás, nehéz tárgyak emelésének kerülése, székrekedés kezelése.
- Fizioterápia: Medencefenéki tornagyakorlatok biofeedback használatával a medencefenék izmainak erősítésére. Ez egy speciális orvosi segédeszköz, amely segít a medencefenék izmait erősítő tornagyakorlatok megfelelő elsajátítására.
- Pesszáriumok: Szilikon segédeszközök, amelyeket a hüvelybe helyeznek a medencei szervek megtámasztására. Több fajtájuk ismert, van olyan, amelyet nőgyógyász helyez fel és pár havonta ellenőriz, illetve van olyan is, amelye ki- és behelyezését és tisztítását a páciens maga is el tudja végezni
Gyógyszeres kezelés:
- Hüvelyi ösztrogén alkalmazása a menopauza utáni nőknél a hüvelyi szövetek erősítésére és a hüvelyszárazság enyhítésére egyaránt alkalmas megoldás lehet egyes esetekben.
Műtéti kezelés:
Ha a konzervatív kezelések nem hoznak eredményt, műtéti beavatkozás válhat szükségessé. A hagyományos műtéti megoldások lényege, hogy a megsüllyedt szerveket a hüvelyfalon ejtette bemetszéseken át egy háló (TVM = transvaginal mesh) segítségével megemelik, és a hálót a medencei struktúrához rögzítik. Az eljárás a prolapszus tüneteinek enyhítésében hatékony, de viszonylag nagy arányban léphetnek fel komplikációk és szövődmények a műtétet követően. Ezek oka, hogy a háló rögzítési pontjain nyomás és feszülés léphetnek fel, amelyek hatására sérülhetnek az erek és az idegek, idővel akár a szervek falának perforációját eredményezve. A hegesedési folyamatok a háló torzulását okozhatják, ami miatt visszatérhetnek a prolapszus tünetei is.
A viszonylag nagy, 10-12% körüli arányban megjelenő komplikációk kiküszöbölésére a Lyra Medical egy innovatív implantátumot fejlesztett ki, amely esetében nincs szükség a háló medencéhez rögzítésére, így a TVM-ekkel kapcsolatos szövődmények fellépésére sincsen esély.
A Lyra Medical innovatív megoldása: SRS Implantátum a prolapszus megszüntetésére
A Lyra Medical által kifejlesztett SRS (Self-Retaining Support: önmegtartó támasztás) implantátum egy forradalmian új megoldást kínál a medencei szervek süllyedésének kezelésére:
Az SRS implantátum jellemzői:
- Rögzítés nélküli technológia: Az implantátum nem igényel horgonyokat vagy rögzítőelemeket, ami csökkenti a szövődmények kockázatát.
- Rugalmas keret: Egy szilárd, de rugalmas keret tartja megfelelő pozícióban a vékony hálót, amely jelentősen finomabb, mint a korábbi TVM implantátumok.
- Titán-dioxid bevonat: A háló felületét titán-dioxiddal vonják be, amely hidrofil környezetet hoz létre, javítva a háló kompatibilitását a környező szövetekkel.
- Természetes anatómiát utánzó kialakítás: Az implantátum a medencei szervek természetes anatómiáját utánozza, visszaállítva azokat anatómiai és funkcionális helyzetükbe.
Hogyan zajlik az SRS műtét?
- Az implantátumot részleges helyi érzéstelenítés mellett helyezik fel a medencébe a hüvelyfalon keresztül.
- A beavatkozás viszonylag rövid, 20-30 perces.
- A bemetszéseket felszívódó varratokkal rögzítik, így varratszedés nem szükséges
- A páciens általában 24-48 órán belül hazaengedhető, és egy hónapon belül visszatérhet szokásos (akár sport-) tevékenységeihez.
- Az implantátum állandó, nem kell cserélni.
Az SRS műtétek eredményessége
Az SRS műtétet 2019 óta végzik rutinszerűen, és amióta nyomon követik a műtéten átesett betegeket, több mint 95%-os sikerarányt jelentettek. Ez azt jelenti, hogy a prolapszus tünetei megszűntek, a nők nem érzékelnek medencei szervsüllyedést, és szexuális aktivitásuk nem korlátozott. A páciensek mindössze 1,4 %-ánál volt tapasztaltható enyhe szövődmény, ami bevezetés utáni első időszakban a nem megfelelő méretű keret kiválasztása miatt következett be, azóta a keret méretválasztásához szükséges protokollt pontosították, a műtéte végző orvosokat továbbképezték.
Bejelentkezés SRS műtét előtti szakorvosi vizsgálatra
Az izraeli székhelyű Lyra Medical által kifejlesztett SRS implantátum egy ígéretes új kezelési lehetőséget kínál, amely ötvözi a hatékonyságot és a biztonságot. Magyarországon elsőként az Istenhegyi Magánklinikán érhető el, ahol Dr Édelmann Illés, több évtizedes nemzetközi – köztük izraeli – tapasztalattal rendelkező nőgyógyász szakorvos végzi a beavatkozásokat.