Menopauza
A menopauza a menstruációs ciklusok befejeződését jelenti. A kifejezést néha arra a változásra használják, amelyen közvetlenül a menstruáció megszűnése előtt vagy után megyünk keresztül, ami a reproduktív éveink végét jelzi. Ezt más néven változókornak is nevezik. A menopauza általában 50 éves kor körül következik be.
A nők már születésükkor rendelkeznek az összes petesejtjükkel, amelyek a petefészekben érnek és fejlődnek. A petefészkek az ösztrogén és a progeszteron hormonokat is termelik, amelyek szabályozzák a menstruációt (menstruációs ciklust) és a petesejtek érését és felszabadulását (ovuláció). A menopauza akkor következik be, amikor a petefészkek már nem bocsátanak ki minden hónapban petesejtet, és a menstruáció megszűnik.
A menopauza az öregedés szabályos része, ha 40 éves kor után következik be. Egyes nők azonban korábban is áteshetnek a menopauzán. Ez lehet műtét eredménye, például ha a petefészkeket eltávolítják méheltávolítás során, vagy a petefészkek károsodása, például kemoterápia következtében. Ha ez 40 éves kora előtt történik, bármilyen okból, azt korai menopauzának nevezzük.
A menopauza első jelei
A legtöbb nő a menopauza közeledtével elkezdi tapasztalni a vazomotoros tüneteket (VMS). A leggyakoribb a hőhullámok. A hőhullámok során hirtelen melegségérzet jelentkezik, amely szétterjed a felsőtestben, gyakran pirulással, szívdobogással és izzadással jár. Ezek a hőhullámok a legtöbb nőnél az enyhétől a súlyosig terjedhetnek.
A menopauza egyéb tünetei
- Egyenetlen vagy elmaradt menstruáció
- hüvelyszárazság
- fájó mellek
- Gyakoribb vizelési inger
- alvászavarok
- Érzelmi változások
- Bőr-, szem- vagy szájszárazság
Szintén kapcsolhatók a menopauzához az alábbi tünetek, de ezek kevésbé jellemzőek
- Fáradtság
- Depresszió
- Rosszkedv
- Fejfájás
- Ízületi és izomfájdalmak
- Súlygyarapodás
- Hajhullás
- A libidó (nemi vágy) megváltozása
A menopauza kezelése
A menopauza természetes folyamat. A tünetek nagy része idővel elmúlik. Ha azonban gondot okoznak, kezelhetők speciális terápiákkal. A leggyakoribbak közé tartoznak:
Hormonpótló terápia (HRT)
Ezt klimaxos hormonterápiának is nevezik. Ez általában gyógyszeres terápia, melynek célja, hogy pótolja azokat a hormonokat, amelyeket a szervezet már nem termel. Bizonyos gyógyszerek vagy gyógyszerkombinációk segíthetnek a hőhullámokon és a hüvelyi tüneteken, valamint erősítik a csontokat. De egyúttal magasabb egészségügyi kockázatot is jelenthetnek, például szívbetegségek vagy mellrák kialakulása szempontjából, ezért a lehető legrövidebb ideig és a legalacsonyabb dózisban érdemes őket alkalmazni.
Lokális hormonterápia
Ez egy ösztrogénkrém vagy gél, amelyet a hüvelyben kell külsőlegesen alkalmazni, és enyhíti a hüvelyszárazságot.
Nem hormonális gyógyszerek
Léteznek gyógyszerek depresszió ellen és a hőhullámok kezelésére. A szelektív ösztrogénreceptor-modulátoroknak (SERM) nevezett gyógyszerek segítnhetek a szervezetnek az ösztrogén hatékonyabb felhasználásában, ezeket a hőhullámok és a hüvelyszárazság enyhítésére lehet alkalmazni.
Rövid összefoglaló a menopauzáról
Dr Balogh Illés, klinikánk nőgyógyász-endokrinológusa beszélt néhány percben a menopauzáról a Klasszik Rádióban.