Onkogének
Az onkogének olyan genetikai mutációk eredményei, amelyek rákos megbetegedéseket okozhatnak. Valójában az onkogének a sejtnövekedést szabályozó gének mutálódott formái. Amikor ezek a gének onkogénekké alakulnak, a sejtek kontrollálatlan növekedését és osztódását idézik elő.
Az onkogének megértése kulcsfontosságú a rák elleni küzdelemben. Ismeretük segít a kutatóknak olyan célzott kezelések kifejlesztésében, amelyek közvetlenül az onkogéneket vagy az általuk okozott elváltozásokat veszik célba, így hatékonyabban kezelhetők azok a ráktípusok, amelyeket az onkogének okoznak vagy támogatnak.
Az onkogének tulajdonképpen a proto-onkogének meghibásodott változatai. A proto-onkogének normál körülmények között fontos szerepet játszanak a sejtek életciklusának szabályozásában – irányítják a sejtciklust, a sejtnövekedés sebességét, a sejtosztódást és a programozott sejthalált (apoptózist).
Amikor azonban egy proto-onkogén onkogénné alakul, folyamatosan jeleket küld a sejteknek a növekedésre és osztódásra, ami a sejtek felgyorsult szaporodásához és végül daganatok kialakulásához vezet.
Fontos megjegyezni, hogy az onkogének önmagukban nem mindig okoznak rákot. A kutatások azt mutatják, hogy a rák jellemzően akkor alakul ki, amikor több gén mutálódik különböző géncsoportokon belül. Az onkogének az egyik csoport, a másik fontos géncsoport a tumorszupresszor gének, amelyek hibás működést okozó mutációi szintén hozzájárulhatnak a rák kialakulásához. A tumorszupresszor gének ugyanis olyan fehérjéket kódolnak, melyeknek szerepük van a tumorok kialakulásának megelőzésében. Gátolják a sejtek kontrollálatlan növekedését és osztódását Ezek a gének fontos szerepet játszanak a rákmegelőzésben, mivel segítenek fenntartani a sejtek normális működését és integritását. Amikor a tumorszupresszor gének mutációk következtében működésképtelenné válnak, a sejtek könnyebben válhatnak daganatos sejtekké. Az egyik legismertebb tumorszupresszor gén a p53, amely kulcsszerepet játszik a sejtciklus szabályozásában és a DNS-károsodások kijavításában.
Hogyan okoznak rákot az onkogének?
Az onkogének rákot okozó hatásmechanizmusa összetett folyamat, amely a sejtek normális működésének felborulásához vezet. Amikor egy proto-onkogén onkogénné alakul, a sejtek növekedését és osztódását szabályozó rendszer egyensúlya borul fel, ami végül a rák kialakulásához vezethet.
Az onkogének elsődleges hatása, hogy folyamatosan aktiválják a sejtnövekedést és az osztódást indukáló jelzéseket. Normál esetben a sejtek csak akkor osztódnak, amikor erre szükség van, például sérülések gyógyulásakor vagy az elöregedett sejtek pótlásakor. Az onkogének azonban állandóan “bekapcsolt“ állapotban tartják ezeket a „növekedj és osztódj!” jelzéseket, ami a sejtek kontrollálatlan szaporodásához vezet.
Az onkogének emellett gyakran gátolják a programozott sejthalált (apoptózist) is. Az apoptózis fontos szerepet játszik a szervezet egészségének fenntartásában, mivel eltávolítja a sérült vagy potenciálisan veszélyes sejteket. Az onkogének által okozott apoptózis-gátlás miatt azonban a károsodott sejtek életben maradnak és tovább szaporodnak, ami hozzájárul a hibás sejtek burjánzásához és így a daganat növekedéséhez.
Az onkogének továbbá befolyásolhatják a sejtek differenciálódását is. A normál sejtek általában specializálódnak bizonyos funkciókra, de az onkogének által érintett sejtek gyakran kevésbé differenciálódottak maradnak. Ez azt jelenti, hogy nem képesek ellátni eredeti feladatukat, ehelyett folyamatosan osztódnak.
Az onkogének által okozott genetikai instabilitás is hozzájárul a rák kialakulásához. Az érintett sejtek gyakrabban szenvednek el további genetikai mutációkat, ami felgyorsítja a rák progresszióját és növeli annak agresszivitását azáltal, hogy a daganatban található onkogén mutációk variabilitását növeli, csökkentve a daganatterápia hatékonyságát.
Összességében az onkogének rákot okozó hatása egy komplex folyamat eredménye, amely magában foglalja a sejtosztódás szabályozásának felborulását, az apoptózis gátlását, a sejtek differenciálódásának zavarát és a genetikai instabilitás fokozódását. Ezen folyamatok megértése kulcsfontosságú a rák kialakulásának megelőzésében és új, hatékonyabb terápiák kifejlesztésében.
Megosztás
Pácienseink visszajelzései
Hálásan köszönöm a kiemelkedően gyors kivizsgálásokat, melyeknek köszönhetően az első ultrahangot követően szűk 1 héten belül minden – az onkológiai konzultációhoz szükséges – lelet a kezemben volt a diagnózissal együtt. Az orvosok szakmai tapasztalata és segítőkészsége hatalmas segítség ebben a helyzetben.
Áraink
Megbízható laboratóriumi háttér
Klinikánk molekuláris diagnosztikai partnere a budapesti székhelyű Eurofins Medserv szövettani laboratórium, az Eurofins Scientific nemzetközi laboratóriumi hálózat tagja. A Eurofins Scientific cégcsoport több mint 44 országban van jelen, a világ egyik vezető laboratóriumi hálózata élelmiszer-biztonság, környezetvédelem, klinikai diagnosztika és gyógyszerkutatás terén.
Páciensek szövetmintáinak szekvenálását és annak molekuláris diagnosztikai elemzését a hálózathoz tartozó spanyolországi Eurofins Megalab végzi, garantálva a legmagasabb színvonalú technikai hátteret, elemzési módszereket és szakértelmet.
Az Eurofins Megalab több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik klinikai diagnosztika, molekuláris biológia, genetikai és patológiai elemzések terén. Európa egyik legnagyobb laboratóriumi hálózatát üzemelteti, több mint 5,000 különböző vizsgálattal, évente 50 millió elvégzett analízissel, több mint 700 egészségügyi szakember munkájának segítségével, biztosítva a lehető legmagasabb szintű szakértelmet és szolgáltatást. A labor szorosan együttműködik kórházakkal és klinikákkal: az eredmények kiértékelésén és azok értelmezésén multidiszciplináris csapat dolgozik, patológusok, molekuláris biológusok, genetikusok segítik az onkológusok munkáját.