Medicina Egészségközpont

A herevisszeresség (varikokele) kezelése

A herevisszeresség vagy varikokele (varicocele) a here vénás érfonatának kóros megnagyobbodása. Rendszerint hosszabb idő alatt alakul ki, diagnózisa általában könnyen felállítható, és panaszmentes esetben kezelést sem igényel. A panaszokat okozó esetek kisebb műtéti beavatkozással eredményesen kezelhetők.

Hogyan diagnosztizálható a varikokele (varicocele)?

A diagnózis elsődleges eszköze a fizikális vizsgálat, melynek során az orvos megpróbálja kitapintani a megnagyobbodott herevénákat. A varikokelére leginkább jellemző fizikális jegy a heregolyó fölött tapintható, az angol nyelvű szakirodalomban „kukacok a zsákban” érzettel körülírt tömeg. Ha a varikokele még nem annyira előrehaladott, hogy nyugalmi helyzetben kitapintható legyen, az orvos arra kérheti a pácienst, hogy végezzen hasprést (ún. Valsalva-manővert), vagyis a beszívott levegőt úgy próbálja kipréselni, hogy se az orrán, se a száján nem engedi ki. Ez megnöveli a nyomást az alhasban, fokozza a vénás pangást, és segíthet kitapinthatóvá tenni a megnagyobbodott herevénákat.

Amennyiben a fizikális vizsgálat eredménye nem egyértelmű, vagy az orvos pontosabb képet szeretne nyerni a helyzetről, a herezacskó ultrahangos vizsgálata nyújthat további támpontot. Az áramlásos (Doppler) ultrahangvizsgálat számítógépes elemzés segítségével, színkódolt formában mutatja meg a véráramlási viszonyokat. Egyes esetekben az orvos egyéb képalkotó vizsgálatokat is elrendelhet, hogy kizárja más, hasonló tüneteket eredményező, de veszélyesebb elváltozások – például a herevénát elnyomó daganat – fennállásának kockázatát.

Hogyan kezelhető a varikokele? Varikokele műtétek

Tekintve, hogy a varikokelével diagnosztizált férfiak mintegy 80 százaléka termékeny, az orvos a körülmények mérlegelése után dönthet a kezelés mellőzése mellett. Ha azonban zavaró és/vagy a termékenységet veszélyeztető tünetek és panaszok jelentkeznek – például a páciens fájdalmat érez, az érintett heregolyó(k) sorvadásnak indult(ak), a spermakép romlása észlelhető stb. –, műtéti beavatkozásra kerülhet sor, amely megkísérli kiküszöbölni a herevisszeresség okait. A varikokele kezelésében bevett műtéti eljárások a következők:

Nyílt varikokele műtét

A helyi vagy általános érzéstelenítésben végzett beavatkozás során mikrosebészeti eljárással felkeresik és lekötik a tágult vénákat. A lágyéki régióban ejtett kis bemetszésen keresztül előemelik az ondózsinórt, elkülönítik a visszereket a verőerektől és a nyirokerektől, és elvégzik a szükséges lekötéseket. A műtét kivitelezését Doppler-ultrahangvizsgáló és egy sebészi mikroszkóp segíti.

Mi várható a varikokele műtét után?

A műtétet követően két nap után lehet visszatérni a normális, de fizikailag nem megerőltető aktivitáshoz, és ha a felépülés komplikációmentes, mintegy két hét után kezdhetők újra a nagyobb igénybevétellel járó (pl. sport-) tevékenységek.

A páciensek többsége a beavatkozás utáni napokban, legfeljebb pár hétig enyhe fájdalmat tapasztal, ami fájdalomcsillapítókkal kezelhető.

Az orvos feltehetőleg javasolni fogja a felépülés szakaszában a nemi élettől való tartózkodást. Amennyiben a varikokele érintette a termékenységet, a spermakép vizsgálattal igazolható javulása néhány hónapot vehet igénybe, és a javulás maximuma 6-7 hónap múltán várható, mivel az első új spermiumok mintegy három hónap alatt alakulnak ki.

Laparoszkópos műtét

A sebész apró metszésen keresztül csőszerű eszközt vezet be, amely optikai szálon át betekintést biztosít a műtéti területre, és rendelkezik a beavatkozás végrehajtásához szükséges műtéti eszközzel. A laparoszkópos műtétet altatásban végzik. A laparoszkópos varikokele műtétről itt olvashat bővebben: Laparoszkópos varicocele műtét

Perkután embolizáció

Egy lágyéki vagy nyaki vénán keresztül hosszú, vékony katétert bocsátanak le a herevénákba, amely optikai kapcsolatot is biztosít, és irányított módon, mechanikai vagy vegyi úton elzárja az érintett vénaágakat. Ez az eljárás kevésbé elterjedt a fentieknél.

Megosztás

Áraink

Urológia szakorvosi vizsgálat33.000 Ft
Urológia szakorvosi kontroll27.000 Ft
Urológia szakorvosi vizsgálat + cystoscopia73.000 Ft
Urológia szakorvosi kontroll + cystoscopia68.000 Ft
Condyloma eltávolítás70.000 Ft
Férfiak HPV szűrése20.000 Ft
Szalagplasztika (TOT) műtét560.000 Ft
EDSWT - merevedési zavar lineáris lökéshullám terápia, 5 kezelés + ajándék CO2 (Mofetta) kezelés 10 alkalom
(a terápia feltétele előzetes szakorvosi vizsgálat, melynek díja 33.000 Ft, ami külön fizetendő)
450.000 Ft
Induratio penis plastica (görbe pénisz) lokális lökéshullám kezelése műtét nélkül 4 alkalom150.000 Ft
Vazektómia műtét400.000 Ft
Spermatocele műtét400.000 Ft
Hydrocele műtét400.000 Ft
Varicocele műtét400.000 Ft
Circumcisio300.000 Ft
Frenulotómia300.000 Ft
Lipomaexcisio70.000 Ft
TUMT (hűtött prosztata termoterápia)Ld. TUMT árlista
Prosztata biopszia vizsgálati csomag hozott MR felvétel alapján430.000 Ft
Prosztata biopszia vizsgálati csomag + MR felvétel készítés510.000 Ft
Altatás
A helyi (lokális) érzéstelenítésű urológia műtétek külön díj ellenében altatásban is kérhetőek
50.000 Ft
TUMT előtt teljes urológia vizsgálat, ultrahang és prosztata mérés + uroflow + konzultáció45.000 Ft
TUMT (hűtött prosztata termoterápia)950.000 Ft
TUMT műtét utáni katéter eltávolítás, szakorvosi kontroll, új katéter behelyezése45.000 Ft
TUMT műtét utáni katéter eltávolítás, szakorvosi kontroll UH vizsgálattal40.000 Ft
TUMT utáni szakorvosi kontroll35.000 Ft
Katéter csere20.000 Ft
Uroflow - vizeletáramlás mérés14.000 Ft
TUMT szakorvosi konzultáció14.000 Ft
PSA mérés (vérvétel díját tartalmazza)5.150 Ft
Vizelet baktérium tenyésztés (aerob)10.000 Ft
Vizelet gomba tenyésztés10.000 Ft
Ondó tenyésztés10.000 Ft

Kapcsolódó háttéranyagaink

Go to Top