A mikroultrahang ugyanolyan hatékony prosztatarák diagnózisnál, mint az MRI
A prosztatarák diagnosztizálása terén jelentős áttörést hozhat egy új technológia, amely a közelmúltban végzett nemzetközi klinikai vizsgálat eredményei szerint ugyanolyan hatékony, mint a jelenleg széles körben alkalmazott MRI-vizsgálat. Az új módszer, a mikroultrahang, nemcsak olcsóbb és könnyebben használható, de jelentősen felgyorsíthatja a diagnózis folyamatát is.
Mi az a mikroultrahang?
A mikroultrahang egy olyan képalkotó eljárás, amely a hagyományos ultrahanghoz képest magasabb frekvenciát használ. Ennek köszönhetően háromszor nagyobb felbontású képeket készít, amelyek részletességükben az MRI-felvételekhez hasonlíthatók. Ez lehetővé teszi, hogy a szakorvosok ultrahang vezérelt, pontosan célzott biopsziát végezzenek, közvetlenül a gyanús területekről vegyenek mintát.
Az OPTIMUM vizsgálat eredményei
Az OPTIMUM névre keresztelt klinikai vizsgálatban 677 férfi vett részt 19 kórházból Kanadából, az Egyesült Államokból és Európából. A résztvevőket három csoportra osztották:
1. Az első csoport MRI-vezérelt biopszián esett át
2. A második csoport mikroultrahang-vezérelt, majd MRI-vezérelt biopsziát kapott
3. A harmadik csoport csak mikroultrahang-vezérelt biopsziát kapott
Az eredmények azt mutatták, hogy a mikroultrahang ugyanolyan hatékonyan azonosította a prosztatarákot, mint az MRI-vezérelt biopszia. A rákos esetek felismerési aránya nagyon hasonló volt mindhárom csoportban, még abban is, ahol mindkét típusú biopsziát elvégezték.
A mikroultrahang előnyei
A mikroultrahang számos téren élvez előnyt az MRI-vel szemben. Maga a berendezés sokkal olcsóbb, mint az MRI, és a működtetése is kevésbé költséges. Lehetővé teszi, hogy a képalkotó vizsgálatot és a biopsziát egy menetben elvégezzék. Olyan betegeknél is használható, akiknél az MRI ellenjavallt, pl. fémtartalmú csípőprotézis vagy pacemaker miatt.
Az MRI-vel ellentétben a mikroultrahang nem igényel gadolínium tartalmú kontrasztanyagot, amely egyes betegeknél toxikus hatású lehet. (A gadolínium fémes tulajdonságú kémiai elem, a lantanoidák közé tartozó ritkaföldfém.)
Fontos előnye az is az eljárásnak, hogy a hagyományos ultrahangban járatos szakorvosok könnyen megtanulják a használatát.
Emellett a mikroultrahang egyszerűbb és biztonságosabb folyamatot tesz lehetővé, mivel kiküszöböli az MRI-képek ultrahangra történő átvitele során esetlegesen fellépő hibákat.
A szakértők szerint a mikroultrahang azokban országokban is elérhetőbbé teheti a célzott biopsziákat, ahol az MRI-berendezések korlátozottan állnak rendelkezésre. Emellett a technológia potenciálisan a szűrőprogramokban is szerepet kaphat, hiszen jóval elérhetőbb és mobilabb, mint az MRI berendezés.